Még 2023. október 14-én startolt el a Földről a NASA Psyché nevű űrszondája, amit azért indítottak útnak, hogy a vele azonos nevű kisbolygót tanulmányozza. A Psyché 16 a Mars és a Jupiter pályája közötti övben kering a Nap körül, és az elsődleges elemzések szerint olyan sok nemesfémet tartalmaz, hogy minden embert milliárdossá tehetne a Földön. A Psyhcé nevű űreszköz 3,5 milliárd kilométert fog utazni, hogy elérje a célját.
Legalábbis ez a terv, ha a technika is úgy akarja. A szondával ugyanis már az indítása előtt is problémák adódtak – egészen pontosan a fedélzeti szoftverével –, és ezért indult végül 2023-ban az eredetileg tervezett 2022-höz képest. De még ekkor is volt gond a szonda hajtóműveivel, ami újabb egy hetes csúszást eredményezett.
Végül azonban sikerült elindítani a Psyhcét, de kevesebb mint két év után problémák adódtak vele – pontosabban, a hajtóműrendszerével. Ez pedig az egész küldetését veszélybe sodorhatja. Gond támadt ugyanis a hajtóműrendszer nyomásával.
A Psyhcé csapata áprilisban észlelt váratlan nyomáscsökkenést, és sürgető volt a megoldás: ha júniusig nem sikerült volna úrrá lenni rajta, az befolyásolta volna a szonda pályáját az aszteroida felé. A megoldás – a vizsgálatokat követően – végül az lett, hogy a mérnökök átállították az elsődleges üzemanyagvezetékről egy másik, tartalékra – ez a NASA szerint azonos az elsődlegessel. Ezzel a megoldással a Psyhcé az eredeti terveknek megfelelően meg tud érkezni a kisbolygóhoz, még 2029-ben.
Mint a Gizmodo az amerikai űrügynökség nyomán kifejti: a szonda hajtóműveit két nagy napelemernyő hajtja – ezek ionizálják és lökik ki a xenongázt, hogy finoman meghajtsák a Psyhcét. A hajtóműveket 2024 májusában kezdték el használni, majd 2025 áprilisában jelentkezett a nyomáscsökkenés.
A szonda tehát jelen állás szerint rendben halad a célja felé, mivel sikerült megoldani a küldetését potenciálisan akadályozó hibát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.