szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Psyche nevű űrszondája a tervek szerint 2023 októberében startolhat el a Földtől, hogy hat év alatt elérje a Mars és a Jupiter közti pályán keringő Psyche 16 aszteroidát. Ha sikerül, azzal a Föld magját is jobban megismerhetjük.

Évek óta tervezi a NASA, hogy közelebbről is megnézi a Psyche 16-as jelű aszteroidát, amit egy repülő aranybányaként tartanak számon. A jelző nem véletlen: anyagát nem kőzet vagy jeges struktúrák adják, mint a többi ilyen objektumnál, hanem például vas, nikkel, arany, valamint platina. Ezekből ráadásul annyit tartalmaz, hogy az

minden embert milliárdossá tenne a Földön.

A NASA eredetileg úgy tervezte, hogy 2022-ben indít űrszondát a titokzatos égitesthez, ám ez végül nem jött össze, így a módosított tervek szerint 2023 októberében indulna útnak a szerkezet az aszteroida felé. Az érkezése így 2029 augusztusára várható – számolt be róla a Robb Report.

A lélek görög istennőjéről elnevezett Psyche 16-ot Annibale de Gasparis olasz csillagász fedezte fel 1852. március 17-én. Az óriási, M-típusú aszteroidáról úgy gondolják, hogy egy formálódó kisebb bolygó magja volt, ami a Naprendszer hajnalán kezdett összeállni, ám nem tudott teljesen kialakulni.

NASA / JPL-Caltech / ASU

Átlagos átmérője nagyjából 225 kilométer, keringési pályája pedig a Mars és a Jupiter között van: nagyjából 376 millió és 500 millió kilométerre kering a Naptól.

A NASA azt szeretné kideríteni, hogy valóban egy bolygómagról van-e szó, vagy csak egy törmelékkupacról. Az Arizonai Egyetem kutatói ugyanis úgy gondolják, utóbbi lehet az igaz, ami viszont kevésbé értékessé/izgalmassá teszi az égitestet.

A tudósok számára azonban azért is érdekes a Psyche 16, mert ha valóban egy bolygómagról van szó, akkor az segíthet abban is, hogy pontosabb képet kapjunk a Föld magjáról. Erről ugyanis mind a mai napig kevés információ áll rendelkezésre. Annyit biztosan tudunk, hogy nemrég leállt, majd ellentétes irányba indult meg a forgása.

Valami furcsa történt a Földdel: megállt a belső mag, majd az ellentétes irányba kezdett forogni

A Pekingi Egyetem kutatói a földrengések szeizmikus hullámait elemezve arra jutottak, hogy a Föld belső magja már nem abba az irányba forog, mint az elmúlt néhány évtizedben.

A NASA szerint ha elér az űrszonda az aszteroidához, akkor ez lesz az első alkalom, hogy egy fémes világot fedez fel az emberiség.

A küldetésre a Psyche nevű űrhajót (Psyche Spacecraft) küldi majd a NASA. Ez egy 3x2,5 méteres szonda, ami napenergiával működteti majd saját magát. Az összegyűjtött napenergiával a xenon gázt xenon ionokká alakítja, ez biztosítja majd számára a tolóerőt. A Mars gravitációját kihasználva lendületet vesz majd az egység, hogy eljusson a céljához.

A szerkezettel egy újfajta kommunikációt is kipróbálnak majd, amelyben az üzenetet nem rádióhullámok, hanem fotonok segítségével közvetíti majd a Föld felé. Ennek köszönhetően adott időn belül sokkal gyorsabban érkezhet majd meg az üzenet.

Az útja során 448 millió km-t tesz majd meg, mire eléri az aszteroidát. A Marshoz 2026-ban érkezhet, majd további 21 hónap alatt folyamatosan közelebb kerül az aszteroidához, mígnem el nem éri azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!