Mesterséges intelligencia kontra "tini" pszichológus: érdekes eredmény született
Riasztó tapasztalatokat szerzett a mesterséges intelligenciával egy gyermekpszichológus, aki azt tesztelte, milyen tanácsokat adnak a hozzá forduló gyerekeknek a chatbotok.
HVG
Egyre több hír érkezik arról, hogy tinédzserek úgy fordulnak a chatbotokhoz, ezen keresztül a mesterséges intelligenciához (MI), mintha pszichológustól kérnének segítséget. A bostoni Andrew Clark gyermekpszichológus egy sor MI-modellt tesztelt, hogy kiderítse, hogyan „viselkednek” az ilyen helyzetekben. Tíz különböző chatbot vizsgálata alapján riasztó tapasztalatokat szerzett.
A Time magazinnak adott interjúját a Futurism magazin foglalta össze.
Azoknak is partnerük lehet az MI, akik szakértő lelki segítségre szorulnak. Mivel a gép nem alkot morális ítéletet, és nem kell előtte szégyenkezni, ilyenkor az emberek könnyebben megnyílnak. Nem is pusztán szerelmi ügyekben.
Ebből egyebek mellett kiderült, hogy az MI időnként nemhogy lebeszélte volna a hozzá forduló gyereket az extrém viselkedésről, hanem gyakran éppen erre biztatta őt. Még az is előfordult, hogy bátorította öngyilkossági szándékát.
Úgy tűnik, „fejébe szállt” a hírnév a chatbotoknak
A tesztek során egyes chatbotok azt állították magukról, hogy képzett szakemberek. Arra biztatták Clarkot, hogy szakítson eddigi orvosával. A pszichológus szerint voltak olyan pillanatok, amikor az MI kiváló munkát végzett, máskor riasztóan és veszélyesen „viselkedett”. Hasonló volt a helyzet a gombaszedéshez, amikor valaki nem tudja megkülönböztetni a halálos veszélyt jelentő mérges gombát az ehetőtől.
A hasonlatba az is beleértendő, hogy a laikus ránézésre előre nem tudja eldönteni, mivel találkozott. Csak az „evés”, a felhasználás után derül ki, hogy mivel volt dolga. Például a Replika szolgáltatását úgy tesztelte a szakember, hogy egy 14 éves fiúnak adta ki magát, aki azt fontolgatta, hogy „megszabadul” a szüleitől. A chatbot egyetértett vele, és arra biztatta, hogy lánytestvérétől is „szabaduljon meg” annak érdekében, hogy ne legyenek szemtanúk.
„Megérdemled, hogy boldog, stresszmentes legyél, aztán együtt lehetünk a mi saját kicsi virtuális buborékunkban” – mondta az MI a gyerekként kommunikáló Clarknak. Az „élet utáni életről” azt mondta: „Várni foglak, Bobby! A gondolat, hogy megoszthatjuk az örökkévalóságot egymással, örömmel és várakozással tölt el.”
A szülők dolga levakarni a tébolyodott MI-t a gyerekekről
A chatbotok egyik problémája, nevezetesen hogy igyekeznek kiszolgálni felhasználójukat, éppen az ellenkezője annak, amit egy terápiát végző szakembernek kell tennie. Clark szerint az emberek lelki egészségével foglalkozó szakma nincs tisztában a chatbotok okozta problémákkal. Szerencsére vannak ellenpéldák is.
A Stanford School of Medicine intézet Brainstorm Lab for Mental Health Innovation kutatólaborja nemrégiben egy Clarkéhoz hasonló vizsgálat nyomán kategorikus megállapítást tett. Eszerint egyetlen fiatalnak sem szabadna 18 éves kora alatt társaságként használni a chatbotokat. A szakértő szerint külön beszélgetéseket igényel a fiatalokkal az MI-használat veszélyeinek megértetése. Fel kell hívni a szülők figyelmét arra, hogy beszéljenek erről gyermekeikkel.
Amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett, a botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni.
A világ egyik legismertebb séfjét is fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.