Sokan gondolják biztonságosabbnak az elektromos cigarettát a hagyományosnál, pedig nem biztos, hogy így van. Korábban már kiderült: „aggasztó mennyiségű” ólmot és uránt találtak az e-cigizők vizeletében, és akkor ez még nem minden.
Most egy New Yersey-i férfi példája világít rá, miért lehet érdemes letenni az e-cigit is: az orvosai szerint ugyanis ez a szokása vezethetett a gyorsan terjedő, végül halálos tüdőrákjához.
Az Atlantic Cityben működő AtlantiCare Regional Medical Center orvosai egy, az American Journal of Case Reports folyóiratban megjelent esettanulmányban írták le a beteg történetét. Az 51 éves férfi korábban dohányzott, de egy jó ideje már elektromos cigarettát használt. Egy agresszív tüdőrák támadta meg, ami a diagnózis után gyorsan a halálához vezetett.
A jelentés szerint a férfi 2020 körül kereste fel először a helyi kórházat, azt követően, hogy vért köhögött fel. Előző hónapban súlyvesztés, mellkasi diszkomfort és légszomj is jelentkezett nála; a vizsgálatok rövidesen kimutatták nála a tüdőrák egy formáját (Planocelluláris karcinóma).
A daganat már elkezdett terjedni a szervezetében, és áttéteket képzett a szívén is, így nem volt operálható. Kemoterápiával próbálkoztak, de nem volt eredménye: a férfi egészségi állapota rohamos ütemben romlott, majd három hónappal később meghalt.
Mint a Gizmodo összegzéséből kiderül: a férfi korábban hagyományos cigarettát szívott, 10 éven át napi körülbelül egy dobozzal. Ám, mint az orvosainak elmondta, 2009-ben leszokott erről, és a következő 11 évben csak e-cigarettát használt. Rendszeresen járt szív- és tüdővizsgálatokra, és a betegség előtt két évvel a mellkasröntgen szerint még nem mutatott semmi rendelleneset – tehát a rák ezután alakult ki.
Figyelembe véve, hogy viszonylag fiatal volt – az esetek többségét 65 éves kor felett diagnosztizálják –, és hogy az utolsó éveiben nem szívott hagyományos cigarettát, az orvosok úgy vélik, az e-cigarettának szerepe volt a halálában – de a rák agresszív jellegéből is erre következtetnek.
„Ugyan az ok-okozati összefüggés nem megállapítható, de az eset rávilágít az e-cigarettázás és a rosszindulatú daganatos megbetegedések közötti lehetséges kapcsolatra” – írják.
Egyelőre tehát a konkrét kapcsolat feltáratlan, de a szakemberek már úgy vélik, az e-cigaretta is hozzájárulhat a rák kialakulásához. Talán a jövőbeni kutatások jobban rávilágítanak majd erre a kapcsolatra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.