szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több európai napilap szerdán is nagy terjedelemben foglalkozott Orbán Viktor miniszterelnök Németországra vonatkozó kijelentésével, a francia Le Monde pedig a Zsidó Világkongresszus kapcsán írt a magyarországi antiszemitizmusról.

Mint elefánt a porcelánboltban

A Handelsblatt című német üzleti lap vezércikkének szerzője, Stefan Menzel Kíméletlenül című írásában kiemelte: Orbán Viktor úgy viselkedik az EU-ban, mint elefánt a porcelánboltban, és napról napra több bajt csinál. Kifejtette: "a mai Magyarországon a provokáció rendszer", és Orbán külföldi ellenfeleket keres, hogy a magyar érdekek védelmezőjeként "adja el magát" és "pontokat szerezzen a hazai közönségnél". Az Angela Merkel elleni "első támadás" azonban egy "új és más minőséget" jelent az eddigi gyakorlathoz képest, hiszen Németország Magyarország barátja, és a legnagyobb befektető. 

A kormány tevékenységét bemutatva hangsúlyozta: Orbán Viktor nem kormányozhat egy uniós tagországot "kénye-kedve szerint". A bizottságnak és a nagyobb tagországoknak rá kell bírniuk őt, hogy tartsa magát az uniós szabályokhoz. "A legjobb nyomásgyakorlási eszköz a pénz" – tette hozzá. Kifejtette: a brüsszeli bizottság az uniós támogatásokat használhatja nyomásgyakorlásra, és ott vannak még a külföldi befektetők is. 

Nem siklatja ki az erős magyar–német kapcsolatokat

Magyarország és Németország általában a legjobb barátok, így a legutóbbi diplomáciai ütésváltás egész Közép-Európában feltűnést keltett – írta kelet-európai blogrovatában a The Economist. A legtöbb megfigyelő úgy tartja, hogy Angela Merkel német kancellár minapi megjegyzése – miszerint Németország mindent megtesz Magyarország jó útra térítéséért, és nem kell rögtön a lovasságot kivezényelni – valójában Peer Steinbrück ellenzéki vezetőnek szánt, célzott odamondás volt.

Mindazonáltal bármiféle német katonai akció emlegetése mélységesen érzékeny téma Magyarországon. A brit gazdasági-politikai folyóirat szerint azonban valószínűtlen, hogy Orbán Viktor nyers stílusa károsítaná a magyar kormányfő hazai megítélését, és nem fogja kisiklatni a továbbra is erős magyar–német kapcsolatokat sem. 

Orbán nyomás alatt él

Te is Viktor? című jegyzetében Daniel Kaiser, a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap szerzője azt írta: Németország és Magyarország kapcsolatainak megromlása újabb példája a bilaterális kapcsolatok romlásának Európában. A világsajtó észrevette, hogy a magyar kormányfő is belépett azok sorába, akik nem tudnak ellenállni a kísértésnek, és a mai demokratikus Németországot övön aluli ütéssel Hitlerre emlékeztették.

"Szem előtt kell tartani azonban, hogy Orbán az európai intézmények olykor megalapozott, máskor alaptalan állandó nyomása alatt él" – jegyzi meg Kaiser. "A szóváltás lényege az erősödő német paternalizmus. Ez finom, jóhiszemű, délre és keletre irányul" – állítja a szerző. Hozzáteszi: az a tény, hogy még a német konzervatív körök sokéves kedvence is ilyen ingerülten reagál, "valószínűleg jelent valamit".

A miniszterelnök kijelentése kapcsán az újság egy másik cikkében – Orbán a német választási kampányban – azt írja, hogy Orbán ezzel bekerült a német választási kampányba. Lubos Palata, az írás szerzője szerint Orbán az elmúlt három évben a hazai ellenzékkel vívott harcaiból azért kerülhetett ki "ép politikai bőrrel", mert védték őt a német konzervatívok. A kormányfő Németországgal kapcsolatos kijelentése ezért legalábbis hálátlanság. 

Érdekes, hogy nem Merkelre, hanem Orbánra haragudnak

A Vecernji List, az egyik legolvasottabb horvát napilap, Orbán: Merkel, elegünk van a tankjaitokból! címmel közölte Sandra Veljkovic írását. A szerző úgy véli, hogy amennyiben a magyar oldalon olyasvalaki lett volna, aki "higgadtabb, a diplomáciában jártasabb, vagy valaki, aki nem bánik ilyen ügyesen a populista módszerekkel", akkor Merkel szavai "azok maradtak volna, amik – ügyetlen és szerencsétlen megfogalmazás, amelyet Merkelnek, legyünk kíméletesek, nem kellett mondania".

A másik oldalon azonban az "európai politika fenegyereke" áll, aki "nehéztüzérséghez nyúlt", és ott csapott le Németországra, ahol a legjobban fáj. Érdekes, hogy Európa-szerte nem Merkel, hanem Orbán váltott ki méltatlankodást – vélte a szerző, hozzátéve, hogy a "senkit sem kímélek, sértegetek, dacolok és saját belátásom szerint cselekszem" stílusáról közismert Orbán "a kritikusok könnyű célpontjává vált".

És a Le Monde Bayer Zsoltról

Magyarországon gyanús tolerancia övezi az antiszemitizmust címmel közölt elemzést a Le Monde. A mértékadó francia liberális lap szerint csalódást okozott Orbán Viktor felszólalása a Budapesten rendezett Zsidó Világkongresszuson, ahol a küldöttek a Jobbikban intézményesülő szélsőjobboldal egyértelmű elítélését várták tőle. A cikkszerző Joelle Stolz szerint Orbán számára nyílván nem volt könnyű feladat egyértelműen elutasítani egy olyan ellenzéki erőt, amely ugyanazt azt etnikai és vallásos nemzetfelfogást vallja, amit a Fidesz is képvisel.

Igaz ugyan a Le Monde szerint, hogy a Jediót Ahronót izraeli napilapnak adott interjúban Orbán kizárt minden szövetséget a Jobbikkal, de május 5-i magyarországi beszédében óvakodott attól, hogy ellenfélként nevezze meg a Jobbikot. A lap szerint a magyar jobboldal nem látja be, hogy a holokauszt óta az antiszemitizmus és a cigányellenes rasszizmus összefonódott. Orbán Viktor ezért nem ítélte el barátját, az újságíró Bayer Zsoltot, a Fidesz befolyásos tagját, amikor az a romákat "gyáva, undorító, kártékony állatoknak" nevezte, és megsemmisítésükre szólított fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!