Tetszett a cikk?

Az észak-koreai nukleáris program felújítása miatt kialakult válság rendezéséről kezdődtek szerdán háromoldalú észak-koreai-amerikai-kínai tárgyalások Pekingben. Az Egyesült Államok azt szeretné elérni, hogy Phenjan mondjon le nukleáris fejlesztési programjáról, amelyet egy korábbi keretmegállapodás keretében befagyasztott, cserébe olajszállítmányokért, illetve biztonságos reaktorok szállításért.

A kínai közvetítők jelenléte mellett, egy pekingi vendégházban kezdett konzultációk zárt ajtók mögött folynak, s céljuk diplomáciai megoldást keresni az észak-koreai lépések nyomán kialakult feszült helyzetre. A későbbi egyeztetésekbe amerikai források szerint bekapcsolódik majd Dél-Korea, továbbá Japán és Oroszország is. Észak-Korea egészen a közelmúltig csak kétoldalú, észak-koreai-amerikai tárgyalásokon lett volna hajlandó megvitatni nukleáris programját; egy hete azonban diplomáciai úton közölte, hogy kész többoldalú konzultációkra is.
Washingtont a kínai fővárosban kezdett tárgyalásokon James Kelly amerikai külügyi államtitkár-helyettes képviseli, Phenjan delegációjának élén Li Gan, a külügyminisztérium amerikai főosztályának helyettes vezetője áll. Kelly pénteken már Szöulban tájékoztatja a dél-koreai vezetést a tárgyalásokról, majd Tokióba is ellátogat.
Észak-Korea felmondta az atomsorompó-szerződést és elutasította a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrző-felügyelő tevékenységét is. Amerikai részről aggasztónak tartják a nagy hatótávolságú rakéták kifejlesztését, rendszerbe állítását, illetve exportját. A KNDK azt kifogásolja, hogy leállították a fűtőolaj-szállításokat, s az új - plutónium előállítására már nem képes - reaktorok a keretmegállapodással ellentétben nem érkeztek meg. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!