Tetszett a cikk?

Izrael hajlandó kivonni csapatait a palesztin területek egyes részeiről, hogy a palesztin biztonsági erők bizonyíthassák: hatékonyan fellépnek a fegyveresek ellen. Többek között ezt ajánlotta Ariel Saron izraeli miniszterelnök Mahmúd Abbász palesztin kormányfőnek a két politikus csütörtöki találkozóján.

Az izraeliek elleni fegyveres akciók beszüntetését célzó lépések megtételére, a nemzetközi rendezési terv betartására kérte Mahmúd Abbász palesztin kormányfőt Ariel Saron izraeli miniszterelnök, aki egyben felajánlotta: részlegesen átadja a biztonsági ellenőrzést a palesztinoknak a Gázai övezet és a Jordán folyó nyugati partjának egy részében. Az izraeli kormány mindenesetre fenntartja a jogot arra, hogy újra bevonuljon palesztin településekre, ha izraeliek biztonságát érzi veszélyben. A két vezető háromórás jeruzsálemi találkozóján - az arról kiadott izraeli közlemény szerint - Saron a kívánatos konkrét lépések között említette a terrorszervezetek felszámolását, a terroristák őrizetbe vételét és a törvénytelen fegyverek elkobzását.
Abbász a megbeszélés után - ugyancsak közleményben - hasznosnak nevezte a találkozót, és kijelentette: mindkét félnek meg kell ragadnia a lehetőséget a béke megteremtésére. A palesztin kormányfő sürgette a Gázai övezetre és Ciszjordániára nehezedő izraeli katonai nyomás csökkentését és azt, hogy a zsidó állam szüntesse be telepek létesítését az 1967-ben megszállt területeken.
Az izraeli-palesztin viszony enyhítését célzó témák között említik a hírügynökségek Saronnak azt a felajánlását, hogy átnézik a palesztin elítéltek helyzetét, és néhányat esetleg szabadlábra helyeznek közülük. Várhatóan elengedik azokat a palesztinokat, akiket egyértelmű vádak vagy per nélkül tartanak fogva. Két elítélt, köztük a Palesztinai Felszabadítási Szervezet egy magas rangú tagjának szabadon engedését Izrael már most megígérte. Izrael várhatóan 25 ezer munkavállalási engedélyt is ad a palesztinoknak, és 8 ezer munkavállalónak lehetővé teszi, hogy tartósan Izraelben tartózkodjon.
A találkozó egyik célja az volt, hogy a felek előkészítsék hármas csúcstalálkozójukat George Bush amerikai elnökkel jövő szerdán. Az Egyesült Államok készítette - az ENSZ-szel, az Európai Unióval és Oroszországgal közösen - azt az útitervet, amely kijelöli az izraeli-palesztin megbékélés szakaszait. A szembenálló felek Bush látogatásától azt remélik, hogy elősegíti a terv gyakorlatba ültetését - jelentette a Reuters hírügynökség. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!