Tetszett a cikk?

Érvényes volt a hétvégi, kétnapos lengyelországi ügydöntő népszavazás, amelyen a résztvevők döntő többsége az uniós csatlakozás mellett foglalt állást.

Az országos választási bizottság az összes szavazókörzetből beérkezett adatok alapján hétfőn kora délután nyilvánosságra hozta a referendum nem hivatalos végeredményét: a népszavazáson a választásra jogosult állampolgárok 58,85 százaléka vett részt, 77,45 százalék támogatta, 22,55 százalék pedig ellenezte az integrációt. A 29,8 millió lengyel választópolgár közül 17,5 millióan járultak az urnákhoz; 13,5 millióan igennel, 3,9 millióan nemmel szavaztak.
Aleksander Kwasniewski államfő vasárnap esti nyilatkozatában kijelentette, hogy ezzel a történelmi döntéssel Lengyelország visszatér az európai népek családjába, ahová mindig is tartozott. A referendum sikere jó távlatokat nyit a lengyel nép, az ország, a jövő nemzedékek előtt - hangsúlyozta az államfő. Köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a népszavazáson, és külön II. János Pál pápának a lengyel EU-csatlakozási törekvésekhez nyújtott támogatásáért. Leszek Miler miniszterelnök, aki szintén köszönetet mondott a referendum résztvevőinek, hétfő reggeli rádiónyilatkozatában az 58 százalék fölötti választási részvételt várakozáson felüli, nagyszerű eredménynek minősítette. A lengyel kormányfő arra számit, hogy az EU-tagországok parlamentjeiben zökkenőmentesen megtörténik a csatlakozási szerződés ratifikációja, és a lengyelországi referendum sikere pozitív hatással lesz a folyamatra. A kormányzó Baloldali Demokratikus Szövetség országos tanácsa hétfői ülésén értékelte a párt népszavazási kampányát, és megvitatta a referendum után megvalósítandó legfontosabb célokat. A pártelnök-kormányfő bejelentette, hogy kormánya még a szejm e heti ülésén bizalmi szavazást fog kérni maga ellen. Közölte, hogy már nem tartja szükségesnek a lengyelországi parlamenti választások előrehozatalát 2004 májusára. A választásokat szerinte 2005 tavaszán lenne célszerű megtartani. Úgy vélte, bizonyos feltételek teljesülése mellett érdemes lenne fontolóra venni az egységes, lineáris jövedelemadó-rendszer bevezetését. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!