Tetszett a cikk?

A külföldön állomásozó amerikai csapatok nagy átrendezés előtt állnak, amelynek keretében a haderő súlypontja Európában Németországból eltolódik kelet felé: Lengyelországba és Bulgária, illetve Románia fekete-tengerparti térségeire.

Átcsoportosítják az Európában állomásozó amerikai csapatokat közölte keddi számában a Wall Street Journal európai kiadása (WSJE). A lap úgy értesült, hogy a védelmi minisztérium néhány hónapon belül véglegesíti a terveket, a csapatok átcsoportosítása pedig egy év múlva kezdődik. Az átcsoportosítás következtében az amerikai katonai jelenlét nagy arányokban nő a kaukázusi térségben és Afrikában, mert ,,Washington egyre nagyobb jelentőséget tulajdonít az afrikai és kaukázusi fontos olajlelőhelyek védelmének, valamint a terrorizmus elleni küzdelemnek,,.
A WSJE szerint a Németországban jelenleg állomásozó 60 ezer főnyi amerikai katonának mintegy háromnegyedét átcsoportosítják keletebbre a NATO új tagjai területére. Lengyelországba kerülhet 5-10 ezer amerikai katona, és amerikai támaszpontok létesülnek Bulgáriában és Romániában. Charles Wald tábornok, az Európában lévő amerikai csapatok helyettes parancsnoka elmondta, hogy a Kaukázus térségében 15 ezer amerikai katonát készülnek telepíteni. Ezek egy része állandó rotációban lesz kisebb támaszpontokon, például Azerbajdzsában, nagyobb részük viszont a romániai és bulgáriai támaszpontokon a Fekete-tenger közelében. Jelentős létszámcsökkentések lesznek a németországi Heidelberg, Wiesbaden, Grafenwoehr, Würzburg amerikai támaszpontjain.
Megmarad viszont a ramsteini légitámaszpont központi jelentősége, megmaradnak más légitámaszpontok Olaszországban és Spanyolországban, és marad a stuttgarti amerikai főparancsnokság is. Nagy-Britanniából is vonnak ki amerikai erőket, de sokkal kisebb mértékben, mint Németországból. Wald tábornok cáfolta, hogy ezt az átcsoportosítást büntetésnek szánják Németországnak, amiért ellenezte a katonai leszámolást Szaddám Huszein iraki rendszerével. Inkább arról van szó, hogy a németországi támaszpontok mind szárazföldiek, a Pentagon pedig igyekszik a tengerek közelébe áttelepíteni a csapatokat, hogy szükség esetén gyorsan kikötőkbe szállíthassák és behajózhassák őket. Másrészt a németországi környezetvédelmi korlátozások miatt az ottani amerikai csapatok már nem tudnak elég szabadon gyakorlatozni a terepen, míg Lengyelország például nem támaszt ennyi követelményt és nagy gyakorlóterepeket bocsát rendelkezésükre.
Afrikában jelenleg csak Dzsibutiban állomásozik 1500 amerikai tengerészgyalogos. A most készülő tervekben 5-6 ezer katonát készül Afrikába telepíteni a Pentagon, de ott sem állandó támaszpontokra, hanem rendszeres forgásban tartva őket a három Maghreb-országban - Algériában, Marokkóban és talán Tunéziában. Hasonlóan kisebb támaszpontokat akarnak kiépíteni Szenegálban, Maliban, Ghanában és Kenyában. Ezen a földrészen fő céljuk a nigériai olajmezők biztosítása, mert rövidesen innen kerülhet ki az amerikai olajbehozatal negyede. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!