Tetszett a cikk?

Eltorzította és túlértelmezte az iraki fegyverzettel kapcsolatos tényeket az amerikai elnök és a brit kormányfő, de szándékos hazugsággal nem lehet vádolni őket - jelentette ki Hans Blix a francia Le Monde-nak.

Az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek (UNMOVIC) volt vezetője a tekintélyes párizsi lapnak adott interjúban elhárította azt a feltételezést, hogy George Bush és Tony Blair tudatosan vezették félre a közvéleményt, amikor az iraki tömegpusztító fegyverekre hivatkozva indítottak preventív háborút az ország ellen. "A hazugság szándékosságot feltételez, de én nem hiszem, hogy ez lett volna a helyzet. Azt lehet felróni nekik, hogy nem tudták, mi a valós helyzet, s így eltorzították az információkat, súlyosabbnak ítélték a helyzetet, mint amilyen volt, de nem hazudtak" - hangsúlyozta a svéd diplomata. Ezúttal is leszögezte, hogy az iraki háborúhoz hiányzott az igazolható casus belli.
A washingtoni kormány megbízását teljesítő Kay-vizsgálóbizottság jelentéséből Blix kiemelte, hogy az megerősíti: eddig nem találtak Irakban tömegpusztító fegyvereket. Mint hozzáfűzte, továbbra sem lehet teljes bizonyossággal állítani, hogy ilyen eszközök a jövőben sem fognak előkerülni, mindazonáltal ez a lehetőség napról napra erősödni látszik. Hangsúlyozta viszont, "semmi bizonyíték nincs arra, hogy Irak nyilvánvaló és azonnali katonai veszélyt képviselt volna 2003 márciusában" , azaz a Szaddám Huszein rezsimje ellen indított amerikai-brit hadművelet megindításakor. Blix véleménye szerint egyre kevésbé tartható az a hipotézis, hogy az iraki diktátor a háború előtt elrejtette volna fegyverzetét, az a feltételezés pedig, hogy külföldre, nevezetesen Szíriába szállította volna ezeket az eszközöket, szintén kevéssé tűnik meggyőzőnek. "Nehezen tudom elhinni, hogy Szíria tárt karokkal fogadott volna be ilyen fegyvereket" - mutatott rá Blix, aki szerint Damaszkusznak ehhez semmi érdeke nem fűződött.
Blix óvatosságot ajánlott a Kay-bizottság által felhasznált és hivatkozott információszolgáltatókkal szemben. Úgy vélte, számításba kell venni, hogy a megkérdezett iraki tudósok a felkínált jelentős jutalom reményében, vagy egyszerűen csak azért, hogy megfeleljenek az elvárásoknak, előadhatnak olyan dolgokat, amelyineket a bizottság hallani akar. Felhívta viszont a figyelmet arra, hogy az amerikai vizsgálóbizottság jelentésében egyáltalán nem szerepelnek azok az alumíniumcsövek, amelyeket a háború előtti biztonsági tanácsi vitában úgy mutattak be, mint amelyek alátámaszthatnák a gyanút, hogy Irak urániumdúsításra törekedett. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!