Tetszett a cikk?

A The Sunday Times szerint Tony Blair kormányfő személyesen írt a cseh miniszterelnöknek, felpanaszolva, hogy a cseh romák máris jól szervezettnek tűnő módon érkeznek tömegével a szigetországba.

A vezető vasárnapi brit lap szerint legalább 100 ezer kelet-európai roma utazik majd az EU-bővítés után Nagy-Britanniába, az egyetlen olyan nagy európai uniós országba, amely a kelet-európai csatlakozók előtt a bővítés pillanatától teljesen megnyitja munkaerőpiacát és jóléti rendszerét.



A Sunday Times szerint Csehországban, Magyarországon, Szlovákiában és a többi csatlakozó országban 1,7 millió cigány él, s a bővítés után érkezők "ugyanúgy hozzájutnak a brit egészségügyi ellátáshoz, oktatási rendszerhez és nyugdíjkedvezményekhez, mint a britek" (Valójában az uniós állampolgárok közül is csak azok, akik legálisan élnek Nagy Britanniában, és törvényes jövedelmet mutatnak fel).



A brit kormány azzal az érvvel húzza fel az új tagállamok polgárai előtt a bevándorlási sorompókat, hogy ez kulcsfontosságú munkaerőt vonz az országba, ám kormányilletékesek is "kezdenek ráébredni a jóléti turizmus robbanásának lehetőségére" - áll a cikkben. A lap szerint a brit belügyminisztérium különösebb hírverés nélkül felkérte a Nemzetközi Migrációs Szervezetet, hogy kezdjen felvilágosító kampányt a mintegy negyedmillió cseh roma körében, bemutatandó "a brit élet árnyoldalait". A tárca ezt megerősítette, de közölte, hogy továbbra is legfeljebb évi 5-13 ezer bevándorlóra számít az új tagállamokból.



A brit The Economist hetilap egyik cikkében szintén az EU-csatlakozást követő lehetséges migrációról olvashatunk. A lap szerint már jelenleg is több mint négyszázezer főre tehető az Európai Unióban legálisan dolgozó, Közép-Európából érkező munkavállalók száma. A The Economist szerint a csatlakozást követő 25 évben 3-4 millió ember költözik át Közép-Európából Nyugat-Európába, azaz az unió jelenlegi népességének mindössze 1 százaléka, s ennek fele lesz munkavállaló.



A hetilap szerint a már EU-tag országok kormányai attól tartanak, hogy a csatlakozó államokból többen csak a jóléti rendszerekből, például a társadalombiztosításból származó előnyöket keresve vándorolnak majd Nyugat-Európába. A The Economist ennek kapcsán ugyancsak megemlíti a romákat, megjegyezve, hogy Szlovákia népességének 9, Magyarország lakosságának 5, a Cseh Köztársaság népességének pedig 3 százalékát ők alkotják.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!