Tetszett a cikk?

Ha kell, a brit kormány új atomerőművek építését is fontolóra veszi a károsanyag-kibocsátás csökkentése céljából – közölte Tony Blair brit kormányfő.

Apokaliptikus, és szerinte már egy nemzedéknyi időn belül valószínű éghajlatváltozásokat jósolva támasztotta alá kedd esti beszédében a brit kormányfő a fejlett ipari világ sürgős intézkedéseinek szükségességét. Tony Blair üzleti vezetők előtt tartott nagyszabású beszédében alig burkolt bírálattal illette legfőbb szövetségesét, az Egyesült Államokat, felidézve, hogy az amerikai szenátus már évekkel ezelőtt 97:0 arányban vetette el az üvegházgázok kibocsátásnak visszafogásáról rendelkező kiotói egyezség ratifikálását.



Blair szerint Nagy-Britannia bebizonyította, hogy a károsanyag-kibocsátás meredek csökkentése mellett is fenntartható az erőteljes gazdasági növekedés. A kormányfő által idézett adatok szerint a brit gazdaság teljesítménye 1990-2002 között összesen 36 százalékkal nőtt, s ugyanezen idő alatt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása 15 százalékkal csökkent.



Tony Blair szerint az eddig feljegyzett tíz legmelegebb év mindegyike 1990 után volt, és az elmúlt egy évszázadban az átlagos világhőmérséklet 0,6 fokkal emelkedett, ami az északi félteke legdrasztikusabb éghajlat-melegedése több mint ezer éve. A tengerszint 2100-ra 88 centiméterrel emelkedik, mintegy 100 millió ember lakhelyét fenyegetve. Csak Európában a 2002-es áradások 16 milliárd dollár kárt okoztak. A tavalyi európai hőhullám 26 ezer ember idő előtti halálához vezetett, és 13,5 milliárd dollár kárt okozott.



Az ilyen nyarak történelmi adatok szerint korábban 800 évente egyszer fordultak elő, de az előrejelzési modellek szerint 2040-re minden második év még 2003-nál is melegebb lesz - idézte a tudományos adatokat a brit kormányfő. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!