Tetszett a cikk?

Az ukrán főügyészség büntetőeljárást indítottak egy ukrán cég ellen, mert azzal gyanúsítják, hogy föld-levegő rakétákat és más fegyvereket adott el az Egyesült Államok vezette koalíció ellen harcoló felkelőknek.

Szerhij Rudenko, a főügyész hivatalának szóvivője közölte: büntetőeljárást indítottak továbbá négy külföldi - Görögországból, Irakból és Pakisztánból származó - állampolgár ellen Irakba történő fegyvercsempészés és zsoldosok toborzása miatt. Rudenko elmondta, hogy a négy külföldi feltehetően különböző fegyvereket akart vásárolni és kiképzőtábort akart létrehozni a szövetséges erők ellen Irakban harcoló felkelők számára.



Rudenko szerint a rakétákat és a hozzájuk tartozó berendezéseket az ukrán hadseregtől "szerezték be", és kicsempészték az országból, feltehetően Irakba. A szóvivő nem volt hajlandó közölni a cég nevét, a rakéták számát, illetve azok típusát.



A főügyész hivatala átadta valamennyi dokumentumot a megfelelő bíróságnak - közölte Szerhij Rudenko, aki további részletekre nem tért ki.



Vjacseszlav Bolotnyuk, a védelmi minisztérium szóvivője elutasította az ügyészség állításait, mondván, hogy nincs ilyenről tudomása.



Két évvel ezelőtt az Egyesült Államok azzal vádolta meg Leonyid Kucsma ukrán elnököt, hogy jóváhagyta Kolcsuha típusú, lopakodó repülőgépek érzékelésére is alkalmas radarberendezések eladását Szaddám Huszein azóta megbuktatott iraki diktátor rendszere számára. Kucsma határozottan tagadta a vádat, mindazonáltal az ügy következtében lehűlés következett be az ukrán-amerikai viszonyban.



Júniusban egy török kikötőben fegyverekkel megrakott hajót tartóztattak fel, amelynek nem volt megfelelően kitöltve a vámáru-nyilatkozata és a szállítólevele. A hajórakomány föld-levegő rakétákat és más berendezéseket tartalmazott és a fő ukrán fegyverkereskedő cég, az Ukrszpecekszport tulajdona volt. Ukrán illetékesek ragaszkodtak hozzá, hogy a szállítmány törvényes volt és az egyiptomi hadsereg volt a megrendelő. Márciusban Jevhen Marcsuk védelmi miniszter beismerte, hogy a hadsereg több száz, szovjet gyártmányú SA-2 föld-levegő rakétát keres, amelynek nyoma veszett a hadsereg raktáraiból.



Védelmi illetékesek szerint több száz hasonló rakétát szállítottak Ukrajnába megsemmisítésre a Varsói Szerződés volt tagállamaiból, de többnek "könyvelési problémák miatt" nyoma veszett.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!