Tetszett a cikk?

A nem is olyan régen még az arab világ legtekintélyesebb intézményei között emlegetett iraki egyetemek jövője kétségessé vált. Az egyre erőszakosabbá váló emberrablások és terrormerényletek arra kényszerítik a Szaddám-utáni értelmiséget, hogy tömegesen meneküljenek külföldre.



Az értelmiség tömeges menekülése Irakból komolyan meggyengíti az iraki oktatás, továbbképzés rendszerét, ennek pedig az egyetemi diákság, az iraki értelmiség utánpótlása látja kárát - írja a Middle East Online.

„Az itt tanító professzorok már számot adtak félelmeikről. Komolyan aggódom, hogy lemondásaikkal válsághelyzetet teremthetnek” - figyelmeztetett Táher Kálisz al-Baká felsőoktatási miniszter. Hozzátette, bizonyos tárgyakat kénytelenek lesznek kivonni a tantervből, mivel tanár híján képtelenek azokat megtartani. „Az előző rendszer alatt 1600 előadó volt kénytelen száműzetésben élni politikai okok, illetve az alacsony jövedelmek miatt. Ma ugyanez a helyzet, csak az ok más, egyszerűen meg vannak félemlítve.”

Táher Kálisz szerint a 2003-2004-es tanulmányi évben tizennégy egyetemi dolgozó lett a terror áldozata. Az iraki egyetemi tanárokat tömörítő szakszervezet listája 75 olyan egyetemi előadót sorol fel, akiket ebben az időszakban gyilkoltak meg vagy raboltak el. A névtelen, életveszélyes fenyegetések és a megcímzett borítékokba csúsztatott töltények megtették hatásukat, a félelem erősödik, a kivándorlás üteme gyorsul. 2003 áprilisa óta mintegy ezer felsőoktatási oktató hagyta el Irakot, ahol jelenleg 13 ezer egyetemi oktatót tartanak nyilván. Az idén már jónéhány szakot el sem tudnak indítani, mert hiányoznak az oktatók.

A legutóbbi áldozat az Al-Anbár egyetem dékánja volt, akit két hete fegyveresek ragadtak el az egyetem területéről, hatvanezer dolláros váltságdíjat követelve. Hír azóta sem érkezett felőle. „Ilyen körülmények között nem lehet tanulni ” – jegyzi meg keserűen a felsőoktatási tárca feje.

Szádun Issza, az Al-Nahrejn Egyetem dékánja sem tudja palástolni félelmeit. A dékán, aki vegyész diplomáját Londonban szerezte, tavaly ötvenezer dollárt fizetett huszonkét éves fia elrablóinak. „Minden megtakarításomat fel kellett használnom, hogy ki tudjam fizetni a váltságdíjat, de még így is úszom az adósságban”- mondja. De a pénz önmagában nem volt elég a rablóknak. Fián keresztül üzenték neki, hogy hagyja el Irakot.

Issza meg van győződve arról, hogy a konszolidáció ellenfelei tudatosan akarják tönkretenni az iraki egyetemeket „Azok, akik leginkább célpontjai ezeknek a támadásoknak, másféle érdeklődésűek, különbözik politikai meggyőződésük, bevallásuk. Egyben azonosak: kiváló szakemberek. Szerintem létezik egy kidolgozott terv arra, hogy megfosszák Irakot értelmiségétől. És egyelőre ezek a tervek eredményesek: annak ellenére, hogy az előző rendszer bukása óta emelkedtek fizetéseik, folyik a szakértelmiség kivándorlása a szomszédos országokba – állítja az egyetemi dékán.

Az emberrablások, gyilkosságok megakadályozását illetően a hatóságok tehetetlennek mutatkoznak. A felsőoktatási miniszter elutasított mindennemű tárgyalást az emberrablókkal. Ugyanakkor nyilvánosan kérte az egyházi és törzsi vezetőket, próbálják elejét venni az egyetemi előadókat ért folytonos fenyegetéseknek. A folytatódó gyilkosságok, emberrablások, harcok közepette komoly képzelőerőre van szükség, hogy ennek sikerében bízni lehessen.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!