Tetszett a cikk?

A tajvani kormány szerint nem igaz a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) állítása, miszerint a 80-as évek közepén beszüntetett atomfegyverprogram keretében plutónium-szétválasztással is kísérleteztek volna.

Jang Csao-jie, a tajvani kormány Atomenergia Tanácsának alelnöke szerint nem voltak ilyen kísérletek, a tajvani tudósok csak atomfegyver előállításának lehetőségét kutatták. „Nem végeztünk plutónium-szétválasztási kísérleteket sem az 1980-as években, sem előtte” – mondta a tajpeji illetékes az AP hírügynökségnek.



A plutónium a nukleáris fegyverek egyik fő alkotóeleme. Az atomreaktorban előállított plutóniumot szét kell választani és meg kell tisztítani, mielőtt felhasználhatnák atomfegyver előállításához.



Az AP-nek nyilatkozó bécsi diplomaták szerint a NAÜ ellenőrei által Tajvanon vett ideiglenes minták arra utaltak, hogy a plutónium-szétválasztási kísérletek mintegy húsz évvel ezelőtt fejeződtek be. A bécsi székhelyű NAÜ hivatalos képviselői nem kommentálták az értesülést.



Tajvanról úgy tudják, hogy a 60-as évektől kezdve atomfegyver-kutatási programja volt, amelyet a 70-es években leállított, majd a 80-as években rövid időre újjáélesztett. A NAÜ ellenőrzései és tesztjei a tajpeji kormány hozzájárulásával folynak Tajvan békés célú nukleáris programjáról. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!