szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió alkotmányának az első próbatételt kell kiállnia szerdán: a francia szocialista párt arról dönt, hogy támogatja-e az alkotmány elfogadását. A végkifejlet kétséges, a szocialisták ugyanis megosztottak. A tét óriási, hiszen a döntés megpecsételheti az uniós alkotmány sorsát.

Franciaország közvéleménye jelenleg csekély többséggel támogatja az EU-alkotmány elfogadását, s a szocialisták elfordulása, valamint Franciaország elutasító állásfoglalása hatalmas válságba sodorhatja az egész Európai Uniót. A szocialista „igen” ugyanakkor valószínűvé tenné az alkotmányos szerződés francia támogatását, és arra késztetheti az államelnököt, hogy akár már 2005 májusára népszavazást írjon ki.

Brüsszeli vezetők és a tagországok képviselői nyugtalansággal tekintenek a szocialista döntés elé, a párt tagjainak szavazata alapján kialakult eredményt csütörtökön reggel ismertetik. Németország, Spanyolország és Csehország vezetői a Le Monde hasábjain publikált nyílt levélben fordultak a francia szocialistákhoz, kérve az alkotmány támogatását.

Megosztottság (Oldaltörés)

Az „igen” mellett álló tábor vezetője Francoise Hollande pártelnök, akit a volt miniszterelnök és elnökjelölt Lionel Jospin is támogat, továbbá olyan jeles személyiségek, mint Jacques Delors volt bizottsági elnök, vagy Dominique Strauss-Kahn és Jack Lang. Az ellentábor vezére Laurent Fabius, a szocialisták alelnöke, aki maga mögött tudhatja a párt volt főtitkárát, Henri Emanuellit, valamint Pervenche Berest az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottságának elnökét is.

A támogatók csoportja azzal érvel, hogy az alkotmány sokkal többet jelent a „Szociális Európa” számára, mint a jelenleg érvényes szerződések. Szerintük a szocialista elutasítás európai válságot idézne elő. Az alkotmányt ellenzők érvelése szerint a dokumentum szövege túlzottan neoliberális, és nélkülözi a szociális védelem, illetve a dolgozók jogainak biztosítását.

Minden párttag szavazhat (Oldaltörés)

A december elsejei szavazáson a szocialista párt tagjai voksolhatnak. A 127.027 párttag a helyi pártszékházakban adhatja le szavazatát, az eredményeket helyben számlálják meg, majd a telefonon küldött értesítéseket Párizsban összesítik. Eredményhirdetés csütörtök délelőttre várható. A párt elnöke máris kilátásba helyezte lemondását, amennyiben a párttagok elutasítják az alkotmányt.

A Le Nouvel Observateur lapban közölt felmérés szerint a szocialista szavazótábor 68 százaléka igennel szavaz a népszavazáson. Egy másik, szintén a szocialista párttagok körében készített közvélemény-kutatás szerint viszont a megkérdezettek több mint fele az alkotmány elutasítására voksol.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Blair: a britek téveszmék miatt ellenzik az EU-alkotmányt

Az alkotmány ügyében "realitások küzdenek mítoszokkal" – mondta Tony Blair brit kormányfő. A vasárnap közzétett felmérések alapján szerint a brit választók jelentős többsége egy esetlegesen most tartott népszavazáson elvetné a brüsszeli csúcson jóváhagyott uniós alkotmányt.