szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön határozatban sürgette, hogy Ukrajna kapjon "egy jól körvonalazott európai perspektívát, ami végső soron elvezethet az ország EU-tagságához."

Egyben meghívta Viktor Juscsenkót, az ország megválasztott államfőjét, hogy mihamarabb jöjjön el a testület ülésére, s mondjon beszédet a képviselők előtt. Ukrajna valóban szeretne az EU tagjává válni, de a jelenlegi tagállamok közül ezt nyíltan csak Lengyelország és Litvánia támogatja, s az EP csütörtöki strasbourgi ülésén az Európai Bizottság képviselője újból leszögezte: nincs napirenden ilyen lépés, úgyhogy Ukrajnának egyelőre meg kell elégednie azzal az akciótervvel, amelyet az EU a tavalyi év végén dolgozott ki számára s még több más, a szervezettel határos, de csatlakozásban egyelőre nem reménykedhető ország számára. Ezek a tervek mindössze a politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatok szorosabbra fűzését tartalmazzák.

A képviselők az Európai Parlament januári strasbourgi ülésszakának befejező napján több más határozatot is elfogadtak. Így például sürgették az Atlanti-óceán két partja közötti kapcsolatok javítását, az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti "akcióközösséget" a különböző regionális vagy világméretű kihívásokkal szemben.

Ide sorolták a közel-keleti béke megteremtését, s a demokrácia előmozdítását Iránban, Irakban és Palesztinában. Ez utóbbi kapcsán üdvözölték Mahmud Abbász megválasztását a Palesztin Hatóság elnökévé, és Abbászt is meghívták, hogy a lehető leghamarabb látogasson el Strasbourgba. Sürgették, hogy az amerikaiak és az európaiak  működjenek együtt a nemzetközi terrorizmus és a tömegpusztító fegyverek elterjedése ellen, de azt is megemlítették, hogy a terrorizmus elleni küzdelemben a gyökereket kell támadni, azaz össze kellene hangolni például a fejlődő országoknak szóló segélyezést.

Az Európai Parlament kérte, hogy a nemzetközi közösség fokozatosan törölje a fejlődő világ adósságállományát, ezen folyamaton belül a legszegényebb országoknak adva az elsőbbséget. Végül a képviselők külön határozatban figyelmeztettek, hogy a szökőár mintegy másfél millió gyermeket sújtott valamilyen formában az Indiai-óceán országaiban, s a külvilágnak különös figyelmet kell fordítania e gyermekek sorsának alakulására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Ukrajna nem orosz báb

A demokratizálódás végre-valahára átalakítja az egykori szovjet rendszert. Az ukrán és a grúz eseményekben az az egyedülálló, hogy a demokráciára már azokban az országokban is vágynak, amelyek nem szatellitállamok voltak, hanem a Szovjetunió szerves részei. És ez a folyamat nem fog megállni Ukrajna és Grúzia határainál, hanem elkerülhetetlenül átcsap majd Oroszországba is.

MTI Világ

Az elnökjelöltek szerint Ukrajna nem osztható meg

Élőben közvetített televíziós vitában csapott össze egymással hétfő este Viktor Janukovics ukrán kormányfő és Viktor Juscsenko ellenzéki vezető, az ukrajnai elnökválasztás vasárnapi megismételt második fordulójában induló két jelölt.

Világ

Ukrajnai polka

Az ukrajnai válság rendezésében kitüntetett szerepet játszó Lengyelország lehet a szovjet utódállamban a Nyugat és...