szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagyszabású megemlékezésre készülnek Addisz Abebában a reggae zene legnagyobb alakja, Bob Marley születésének 60. évfordulója alkalmából. A korábbi hírekkel ellentétben ugyanakkor nem exhumálják hamvait és nem temetik újra "spirituális hazájában", Etiópiában.

Marley, aki 1981. május 21-én Jamaicában halt meg agydaganatban alig 36 éves korában, az etiópiai eredetű vallási-kulturális rasztafári mozgalom örökösének tartotta magát. A mozgalom szellemi vezérének I. Hailé Szelasszié etióp császárt tekintette, bár az uralkodó semmilyen isteni erőt nem tulajdonított magának.

Etiópia a raszták számára az Ígéret Földje, ahol először lépett trónra fekete császár, Hailé Szelasszié, eredeti nevén Rasz Tafari Makonnen személyében. Ő volt Júda Oroszlánja, akinek egy jóslat szerint egyesítenie kellett volna a világban szétszórt feketéket, hogy visszavigye őket Afrikába.

A muzsikus, aki 1979-ben maga is ellátogatott Etiópiába, az afro-karibi reggae zenén keresztül terjesztette a hitet és lett részese a feketék globális polgárjogi harcának. A Get Up, Stand Up, a One World, a Redemption Song (No kwazulu), az Exodus című dalai mind a rasztafárizmus himnuszainak számítanak a mai napig.

Születésnapját, február 6-át az idén első ízben köszöntik nagy, nyilvános ünnepségekkel szülőföldjén kívül is: ha testében nem is, de szellemében hazatér az őshazába.

"A halált megelőzi a születés. Azért jövünk össze egy hónapig, hogy ünnepeljük ezt a születést, és felélesszük azt az Afrikának szánt béke- és reménység-üzenetet, amely megszólal Bob Marley dalaiban" - mondta Desta Meghoo-Pedae, a Bob Marley-alapítvány etiópiai igazgatója.

Kétszázezer embert várnak Addisz Abebába az Afrika, Egyesülj (Africa, Unite) című rendezvényre. A születésnapi koncertet a főváros legnagyobb terén tartják a Marley-család tagjain kívül olyan híres afrikai előadókkal, mint a szenegáli Babaa Maal és Youssou N’Dour, a benini Angélique Kidjo és az etiópiai Teddy Afro.

A tervek szerint az estet a világ számos televíziós csatornája közvetíti majd. Már február 1-én lesz egy nyitókoncert, díszvendégként Bob édesanyjával, 4-én pedig női koncertre kerül sor a dél-afrikai énekes-polgárjogi harcos Miriam Makebával az élen.

Lesznek kiállítások az afrikai művészetről, további három konferencia az afrikai egységről, a nőkről és az ifjúságról. Itt kerül sor Bob Marley kubai származású özvegye, Rita önéletrajzi könyvének bemutatójára is.

A rendezvények összköltsége, amelyet az etióp kormány, az UNICEF, az Afrikai Unió, a Világbank és az Afrikai Gazdasági Bizottság finanszíroz, eléri az egymillió dollárt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Bob Marley hazatér Afrikába

2005. február 6-án, születésének 60. évfordulóján, halála után 24 évvel a reggae-zene legnagyobb alakjának földi maradványait örök nyugalomra helyezik Etiópiában.

Világ

Az afrikai AIDS-övezetben 49 év az átlagéletkor

Fekete-Afrikában a lakosság átlagos fertőzöttsége a népesség 25 százalékát tette ki 2003-ban. A térség legérintettebb országa Szváziföld, ahol a lakosság 38,8 százaléka HIV-fertőzött.