szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Arra szeretnék választ kapni George Bushtól a jövő heti brüsszeli találkozón, hogy az Egyesült Államok vajon globális partnerként vagy fenyegetésként tekint-e az egységes Európára" - mondta Barroso a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadásának adott interjújában.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint George Bush amerikai elnök látogatása az EU brüsszeli központjában - miközben az amerikai elnök ezúttal nem megy el a nagy európai országok fővárosaiba - önmagában is szimbólum, annak jele, hogy Bush kész együtt dolgozni az Európai Unióval, mint egységes egésszel.

Ugyanakkor a kérdésére mégis választ vár. "Én úgy gondolom, hogy globális partnerként kellene együtt dolgoznunk, s ez az egész világ számára fontos. De ennek egy kiegyensúlyozott kapcsolatnak kell lennie. Egyenlő partnerekként" - szögezte le a portugál politikus, aki egyébként Washington egyik legszilárdabb európai szövetségesének számít. 
 
Barroso védelmébe vette a Kínával szembeni EU-fegyverembargó feloldásának tervét és azt, hogy az Európai Unió folytatja a párbeszédet Iránnal. "Itt az ideje véget vetni az ázsiai ország tisztességtelen megbüntetésének, hiszen vannak más országok is, amelyek nem követik a jogállamiságról vallott nyugati elképzeléseket, s az Egyesült Államok mégis ad el fegyvereket nekik" - jegyezte meg Kína kapcsán az EB elnöke. 

Barosso szerint a Teheránnal folytatott brit-francia-német megbeszélések pedig szerinte az iráni atomprogram korlátok között tartásának legjobb módját jelentik, s "az európai stratégia eddig eredményes volt." Az amerikaiaknak ugyanazok a céljaik ebben az ügyben, mint az európai országoknak, még ha más módszereket részesítenének is előnyben.
 
"Vannak bizonyos korlátai annak, mennyire tudja követni Európa az óceán túlpartján működő gazdasági rendszert. Szükségünk van az amerikai dinamizmusra, de az európai szociális modell megőrzésével. S nem lehetetlen mindkettőt egyszerre követni" - szögezte le a politikus, hozzáfűzve, hogy ő nem Európa amerikanizálását javasolja, hanem az európai modell korszerűsítését.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Brüsszeli mézes hetek

Hétfőtől csütörtök estig magyar méhészek tüntetnek Brüsszelben a mezőgazdasági főigazgatóság előtt, hogy kiharcolják a...

Világ

Jóváhagyta az Európai Parlament a Barroso-bizottságot

Az Európai Parlament képviselői csütörtökön Strasbourgban megszavazták a José Manuel Durao Barroso vezetésével megalakult Európai Bizottságot, tagjai között a magyar Kovács Lászlóval. A határozat bizonyos engedményekre kényszeríti Barrosót a bizottság tagjaival kapcsolatban.

Hét nap

USA: KÖLTSÉGVETÉSI SZIGOR

A gazdáknak nyújtott szövetségi támogatások közel 10 százalékos, a környezetvédelmi kiadások 5,6 százalékos, a...