Tetszett a cikk?

Nem zárta ki Kim Dzsong Il észak-koreai vezető kedden, hogy országa mégis visszatér a Phenjan atomprogramjának beszüntetéséről kezdett tárgyalásokhoz.

Kim Dzsong Il nyilatkozatát az Új Kína kínai hírügynökség idézte, utalva arra, hogy az észak-koreai vezető minderről Peking magas rangú különmegbízottjának phenjani látogatása során beszélt.

Melléklet
Ismerje meg az észak-koreai válság hátterét!
A hírügynökség szerint a kommunista rezsim vezetője hangoztatta, hogy országa bizonyos feltételek teljesülése esetén kész újrakezdeni a hatoldalú tárgyalásokat, az említett feltételeket azonban nem részletezte.

Hangoztatta ugyanakkor, hogy nem változott országának álláspontja azzal kapcsolatban, hogy szükség van a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésére és az ezzel kapcsolatos problémát párbeszéd útján kell megoldani. Észak-Korea nem ellenzi a tárgyalásokat és nem vonult vissza azoktól - mondta.

Phenjan február 10-én ismerte el először hivatalosan, hogy atomfegyverrel rendelkezik, s hozzátette, hogy visszalép a hatoldalú tárgyalásoktól. Azóta elsősorban az Egyesült Államok és Japán fokozta a nyomást Phenjanra, hogy álláspontjának megváltoztatására bírja. A két ország ehhez pekingi közvetítést vett igénybe.

Megfigyelők egyelőre csak találgatnak azzal kapcsolatban, hogy mi áll az észak-koreai magatartás gyakori változásának hátterében, mint ahogy az sem bizonyított egyértelműen, hogy Phenjannak valóban van atomfegyvere. Szakértők nem zárják ki, hogy valójában a súlyos nehézségekkel küzdő Phenjan zsarolási kísérleteiről van szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Észak-Korea Iránnal szövetkezne

A kapcsolatok bővítésére buzdító üzenetet küldött az atomprogramja miatt a Nyugattal vitázó Iránnak pénteken Észak-Korea, egy nappal azután, hogy bejelentette: atomfegyvere van, és nem hajlandó róla tovább tárgyalni.

Világ

Az észak-koreai nukleáris fenyegetés

Először ismerte el hivatalosan Észak-Korea, hogy atomfegyverrel rendelkezik. A bejelentés valóságtartalmát nehéz ugyan ellenőrizni, mégis kiélezte a feszültséget a Koreai-félsziget körül, és egyben ráirányította a figyelmet a nukleáris fegyverek és technológiák elterjedésének veszélyeire.

MTI Világ

Észak-Korea csak blöfföl?

Orosz szakértők kétségbe vonták, hogy Észak-Korea teljes értékű nukleáris robbanótöltettel rendelkezne, rámutatva, hogy még sohasem hajtott végre kísérleti robbantást.