szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dániának ki kell lépnie az Európai Unióból, ha a szeptember 27-re kitűzött népszavazáson elutasítják az európai alkotmányt - mondta Rasmussen a Die Pressének adott interjújában.

"Dánia máris derogációkat kapott az euróövezet, a közös védelmi politika és a bel-és igazságügyi együttműködés területén. Nem tudok elképzelni újabb felmentéseket" - fogalmazott Rasmussen. Legközelebb már nem lesz más választás, mint kilépni az EU-ból - indokolta állásfoglalását a miniszterelnök, aki az új uniós alapszerződés támogatói közé tartozik.

A közvéleménykutatások szerint az alkotmány támogatói többen vannak, mint ellenzői, ám "ha Dániáról van szó, soha nem lehet tudni" - mondta Rasmussen. Honfitársai először - 1992-ben - elutasították az Európai Közösségekből Európai Uniót létrehozó maastrichti szerződést, 2000-ben pedig az euróra mondtak nemet. Dánia ma sem tagja az euróövezetnek.

Az előzetes közvélemény-kutatások mindkétszer az igen-pártiak többségét jelezték, az utolsó pillanatban mégis az ellenzők kerekedtek felül.

A Jyllands-Posten konzervatív dán lapban hétfőn megjelent felmérés szerint az EU-alkotmány kérdésében a dánok 46 százaléka a bizonytalanok táborába tartozik, a támogatók aránya 33 százalék, míg 21 százaléknyian sorolják magukat az ellenzők közé.

A dán parlamenti pártok nagy többsége szintén az alapszerződés elfogadása mellett érvel, közülük egyedül a szélsőjobb Dán Néppárt és az egykori kommunista Egység Listája ellenzi azt.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elsöprő spanyol igen az uniós alkotmányra

A spanyol szavazók túlnyomó többsége, 76,7 százaléka szavazott igennel az Európai Unió alkotmányára a vasárnapi spanyolországi népszavazáson - közölte a madridi belügyminisztérium, amely késő este már a végeredményt ismertette.

Vélemény

Szent-Iványi István az EU alkotmányról

Az Európai Parlament nemrég nagy többséggel hagyta jóvá az európai alkotmányt, de azt még 23 országnak kell ratifikálnia. Milyen következményekkel jár a jóváhagyás, és mivel az elutasítás? Erről kérdeztük Strasbourgban Szent-Iványi Istvánt, az Európai Parlament magyar liberális delegációjának vezetőjét.

MTI Világ

Sarkozy pártja:"igen" az EU-alkotmányra, "nem" a török tagságra

A kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) nemzeti tanácsának tagjai nagy többséggel megszavazták vasárnap a pártelnöknek az európai alkotmány megszavazását és Törökországnak a teljes jogú EU-tagságból való kizárását támogató indítványát.

MTI Világ

Szlovénia is ratifikálta az Európai Unió alkotmányát

A törvényhozás 90 tagja közül 79 szavazott az alkotmány mellett. Négyen ellene voltak, heten tartózkodtak. Ezzel Szlovénia lett a 25 tagország közül a harmadik - Litvánia és Magyarország után -, amely jóváhagyta az alkotmányt.

MTI Világ

Az Európai Parlament megszavazta az EU alkotmányát

Az elutasító szavazatukkal kisebbségbe került, a nemzeti szuverenitást hangsúlyozó képviselők tiltakozó plakátokkal ("az alkotmány Európa halála"), fújozással, illetve az Internacionálé eléneklésével fejezték ki elégedetlenségüket.

MTI Itthon

Magyar igen az európai alkotmányra

Az Országgyűlés hétfői határozatával megerősítette az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést. Magyarország a huszonöt EU-tagállam közül - Litvánia után - másodikként ratifikálta a dokumentumot.