szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Menesztette a belügyminisztert és a főügyészt szerdán Aszkar Akajev kirgiz államfő. Kirgizisztán újonnan megválasztott parlamentje korábban kérte az elnököt, fontolja meg szükségállapot bevezetését az ország déli részében folyó ellenzéki tüntetések megfékezése érdekében.

Aszkar Akajev megígérte, hogy nem vezet be szükségállapotot, de hivatkozhat a parlament keddi döntésére, mint a népakarat kifejezésére, ha fel kíván lépni a tiltakozó megmozdulások ellen. A két fél megkezdte az együttműködést a rend helyreállítása érdekében, miután összecsapások történtek az ország több déli városában az Akajev lemondását követelő, köveket dobáló tömeg és a rendőrök között.

Ellenzékiek és rendőrök kedden megkezdték közös járőrök felállítását Osban, Kirgizisztán második legnagyobb városában a rend helyreállítására. Akajev szóvivője, Abdil Szegizbajev közölte: a kormányzat számára az egyetlen bölcs lépés, ha nem keveredik összetűzésbe a tüntetőkkel.

A tüntetések a parlamenti választások február 27-i első fordulója után kezdődtek, és március 13. után erősödtek fel, amikor az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet is bírálta a választások tisztaságát. A hatvanéves Akajevet az ellenzék azzal vádolja, hogy az alkotmány tilalma ellenére az ősszel ismét jelöltetni kívánja magát a választásokon.

Szerdán menesztette a belügyminisztert és a főügyészt szerdán Aszkar Akajev kirgiz államfő. Szóvivője szerint az államfő felmentette tisztségéből Bakirdin Szubanbekov belügyminisztert, valamint Maktibek Abdildajev főügyészt, s helyükre Kenekbek Ducsebajevet és Marat Szutalinovot nevezte ki. Ducsebajev volt eddig a kirgiz főváros, Biskek rendőrségének parancsnoka, míg Szutalinov az elnöki hivatal védelmi és biztonsági kérdéseiért volt felelős.

Előzőleg, kedden a dél-kirgizisztáni Pulgom városában a tüntetők újabb közigazgatási épületet foglaltak el. Mint a kirgiz belügyminisztérium szóvivője, Nurdin Zsangarajev elmondta, mintegy háromszáz tüntető hatolt be az intézménybe. Egyelőre nem tudni, hogy fel voltak-e fegyverkezve.

Narinben Kaszimov ellenzéki szóvivő ugyanakkor úgy tudja, hogy a hatszáz fős tüntető tömeg békés eszközökkel foglalta el a pulgomi közigazgatási épületet, miután a rendőrök átálltak a tüntetők oldalára. Szerdán Biskekben elmaradt egy ellenzéki gyűlés annak hírére, hogy esetleg párbeszéd kezdődik a kormányzattal a fővárosban.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!