Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
A tüntetők elfoglalták el a kirgiz kormány székhelyét Biskekben csütörtökön. Aszkar Akajev kirgiz elnök időközben aláírta lemondását - közölte Feliksz Kulov kirgiz ellenzéki vezető.
Új parlamenti választások kiírását ígérte a kirgiz ellenzék egyik vezetője, Kurmanbek Bakijev csütörtökön, miután ellenzéki tüntetők elfoglalták a kormány épületét.
"Rendet teremtünk. Nem tűrjük a fosztogatást. Mielőtt megkezdjük a kormányzást, saját választásokat tartunk" - közölte Bakijev volt kormányfő, aki az Aszkar Akajev távozását követelő ellenzék egyik fő vezetője.
A kormányzati negyedet elfoglaló tüntető tömeg és a rendfenntartó erők összecsapásaiban mintegy harminc ember sérült meg - mondta el a kirgiz főváros mentőszolgálata. Déltájban, amikor több ezer tüntető gyűlt össze Biskek központjában, botokkal felszerelkezett civilek próbálták szétkergetni a az Akajev elnök távozását követelő tömeget. A tüntetők később maguk is botokkal tértek vissza, és összecsaptak a kormánypárti civilekkel.
Az ország déli részén kezdődött tiltakozó mozgalmat a február-márciusi parlamenti választások során elkövetett csalások váltották ki. A kormány székházának csütörtöki elfoglalása után szemtanúk fosztogatásról is beszámoltak.
A kirgiz ellenzék felszólította a hadsereget és a rendőrséget, segítsenek békés megoldást találni a belpolitikai válságra.
"Ha a tábornokok és a rendőrség a mi oldalunkra állnak, békésen rendezzünk ezt a problémát" - közölte Kurmanbek Bakijev, az Aszkar Akajev elnök távozását követelő ellenzék egyik vezetője.
Bakijev a biskeki "Fehér Ház", a kormánynak és az elnöki hivatalnak otthont adó épület előtt összegyűlt hívei előtt mondott beszédet.
"A Fehér Házat elfoglalva elértük célunkat. Köszönöm, hogy megőrizték a rendet" - tette hozzá az ellenzéki vezető.
A rendőrökkel küzdve a tüntetők köveket és utcaköveket is dobáltak. Később a rendőrség lovas rohamot indított, a tömeg ezután rohanta le a kormányzati negyedet, s közben rendőröket és tisztviselőket is megvertek.
Kirgiz kormányzati források korábban még azt közölték, hogy a hatalom és az ellenzék csütörtökön kezd párbeszédet az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) küldöttének jelenlétében.
Időközben Mihail Fradkov orosz kormányfő a kirgiz helyzetről szólva újságírók előtt azt mondta, hogy Oroszország nem szeretné, ha a Kirgizisztánban a megoldásban az erő alkalmazása válna meghatározóvá.
Fradkov kijelentette, Oroszország aggódik a Kirgizisztán déli részén kialakult helyzet miatt. Úgy vélekedett, hogy a problémákat jogi síkon, az alkotmány és a törvények tiszteletben tartásával kell megoldani. Hozzátette: a kirgizisztáni állami szerveknek igénybe kell venniük a megbeszélések eszközét.
Fradkov hozzátette: "ez azokra is vonatkozik, akik a helyzetet kiprovokálták, erőszakos módszereket alkalmaztak, ami megengedhetetlen".
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.