szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína támogatni fogja India biztonsági tanácsi állandó tagságát, amikor az ENSZ reformja során időszerűvé válik a BT kibővítése. A két ország határvitáit is mihamarabb rendezni szeretné.

Egy indiai kormánydokumentum szerint, Vu Ta-vej kínai külügyminiszter-helyettes Kína támogatásáról biztosította  India ilyen irányú törekvéseit az indiai külügyminisztériumban folytatott vasárnapi tárgyalásain. Újdelhiben arra számítanak, hogy a hivatalos látogatáson Indiában tartózkodó Ven Csia-pao kínai miniszterelnök is megerősíti ezt a Manmohan Szingh indiai kormányfővel tartandó hétfői tárgyalásán.

A kínai vezetők már többször is jelezték, hogy helyeselnék, ha India nagyobb szerephez jutna a világszervezetben, de korábban sohasem mondták ki egyértelműen, hogy támogatnák a dél-ázsiai hatalom állandó BT-tagságát.

Újdelhi vezetők gyakran hangoztatják, hogy Indiának, a világ második legnépesebb országának helye lenne a legfőbb döntéshozó ENSZ-testület állandó tagjai között. India Brazíliával, Japánnal és Németországgal együtt pályázik állandó BT-tagságra. 

Jelenleg öt, vétójoggal rendelkező állandó tagja van a Biztonsági Tanácsnak: az Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia és Oroszország.

Kína és India a világ két legnépesebb országa, övék Ázsia két leggyorsabban növekvő gazdasága. Peking a kilencvenes évek eleje óta szorgalmazza e két ázsiai hatalom összefogását "minden szuperhatalmi hegemónia" megakadályozása érdekében. India tartózkodóan fogadta az alig burkoltan Washington-ellenes javaslatot, de Peking láthatólag nem tett le India megnyeréséről.

Ennek érdekében mindent megtesz a két ország területi vitájának mielőbbi rendezéséért, ugyanis a két ország képviselői Csia-pao miniszterelnök látogatása során egyezséget írtak alá, amelyben megállapodtak határvitájuk megoldásának politikai irányelveiről.

Kína valószínűleg szintén India iránti gesztusként tekint a BT-tagság igényének támogatására is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Amerikai pénzből veszik meg a kínaiak az IBM üzletágát

Három amerikai magánbefektető csoport, a Texas Pacific Group, a General Atlantic LLC és a Newbridge Capital LLC összesen 350 millió dollárért új Lenovo-részvényeket vásárol, ezzel támogatva a kínai Lenovo és az amerikai IBM társulását.

MTI Világ

Három éven belül India is otthont ad a Forma-1-nek

"Már csak az a kérdés, hogy melyik indiai város lesz majd a házigazda" - mondta Bernie Ecclestone, az autósport elitkategóriájának elsőszámú vezetője a BBC-nek. A legesélyesebbnek Bombay tűnik, de Haiderábád és Calcutta neve is felmerült.

Világ

India és Pakisztán végre megbékél?

Amennyiben hinni lehet Mudzsahid Huszein volt pakisztáni titkosszolgálati miniszternek, végérvényesen vége az India ellen folytatott kormányzati propagandának Pakisztánban: a világ egyetlen muszlim atomhatalma elkötelezett a béke irányába. Az egyik iszlámábádi kormánypárt vezetője Pervez Musarraf pakisztáni elnök két hét múlva esedékes indiai vizitjét előkészítendő utazott Újdelhibe.

MTI Gazdaság

Indiában épít gyárat a Nokia

A Nokia bejelentette, hogy 150 millió dolláros beruházással mobil készülékeket gyártó üzemet épít az indiai Tamil Nadu államban. A finn cég illetékesének közlése szerint a munkaerő itt képzett (kétezren dolgoznak majd a gyárban), az üzleti környezet jó és a költséghatékonyság szempontjából igen ideális terület.

MTI Gazdaság

A következő években is tovább száguldhat a kínai gazdaság

Kína gazdasága várhatóan átlagosan évi nyolc százalékkal bővül a következő, 2006/2010-es ötéves terv időszakában - közölte becslését a kínai kormány gazdasági kutatóközpontja hétfőn. Korábban a kormány célja évi hét százalék volt.