A Tokióban megjelent diplomáciai évkönyvben azt is felemlegetik, hogy tavaly egy kínai atom-tengeralattjáró behatolt a vitatott hovatartozású vizekre. Az szerzők ugyanakkor kiemelik, hogy a stabil japán-kínai viszony nélkülözhetetlen az ázsiai-csendes-óceániai térség biztonsága és jóléte szempontjából.
Az évkönyv két nappal azelőtt jelent meg, hogy Pekingbe látogat Macsimura Nobutaka japán külügyminiszter, aki várhatóan felszólítja a kínai kormányt, hogy ne támogassa a japánellenes tüntetéseket. A tokiói diplomácia vezetője pénteken kijelentette: azt szeretné, ha a kínai nép felismerné és megértené, hogy a megmozdulások kedvezőtlenül befolyásolták a japán-kínai kapcsolatokat.
A múlt hét végén tüntetések sorozatán tiltakoztak Kínában az ellen, hogy egy újonnan engedélyezett japán történelemkönyv - kínai megítélés szerint - kisebbíteni igyekszik azokat a rémtetteket, amelyeket a japán hadsereg a második világháború előtt és alatt követett el Kínában. Tokió szerint a kínai kormány helyeselte, pártolta ezeket a tüntetéseket, amelyeken megrongálták Japán pekingi nagykövetségének épületét és számos más japán érdekeltségű intézmény épületét.