Tetszett a cikk?

A kedden nyilvánosságra kerülő országjelentés kiszivárgott hírek szerint azt állapítja meg, hogy Romániában gyorsabban folynak a reformok, mint Bulgáriában - írja a Transindex.

Teljes mértékben egyik ország sem teljesítette azt az összesen 12 vállalást, illetve követelményt, amelyeket az Európai Bizottság még júniusban elküldött figyelmeztető közleményében jelzett.

Az országjelentés "nem fekete-fehéren, hanem a szürkeárnyalatokra figyelve" fogalmaz – tudósít a BBC román nyelvű adása Brüsszelből. Bulgáriában az elhúzódó koalíciós tárgyalások akadályozták a reformokat, ám Románia a tavaly novemberi választások óta jelentős lépéseket tett.

Ami a kritikákat illeti, a lényegi szempontokat Olli Rehn bővítési biztos a két országban tett látogatásán már közölte. Bulgáriának be kell fejeznie és gyakorlatba kell ültetnie az igazságügyi reformot. Ezentúl a mezóőgazdálkodás és az állategészségügy a másik két prioritás.

Románia kapcsán Rehn elismerte a látványos igazságügyi reformot, annak ellenére, hogy a perek továbbra is igen lassan zajlanak, és az állam alulfizeti a bírákat. Az EB nagyjából elégedett a korrekt piaci versenyt szabályozó törvénykezéssel, de mindkét országban vissza kell szorítani a korrupciót.

A két országra tehát továbbra is nyomás nehezedik a reformfolyamat gyorsítása érdekében: áprilisban vagy májusban újabb jelentés alapján elképzelhető, hogy a Bizottság a csatlakozás egyéves halasztását fogja javasolni. Rehn elismerte, ha lemaradást tapasztal, ami a védzáradék alkalmazását illeti, ő maga sem fog tétovázni e javaslattal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Román köszönet a magyar parlamentnek

Traian Basescu román államfő különös elégedettséggel fogadta és megköszönte, hogy a magyar törvényhozás "elsődlegességet biztosított" a Románia európai uniós csatlakozásáról szóló szerződés ratifikálásának.

MTI Világ

Veszélybe kerülhet Románia és Bulgária felvétele

Az EU-alkotmányról rendezett francia és holland népszavazás kudarca utáni új helyzetben Románia és Bulgária EU-felvétele is kérdésessé válhat - írta pénteken közölt elemzésében a The Economist, amely szerint a francia belpolitikai fejlemények az egységes piac sérülésének kockázatát is felvetik.