szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Letartóztatták hétfőre virradóra Santiago de Chilében Alberto Fujimori volt perui elnököt, akit hazájában korrupciós bűntények elkövetésével és 25 személynek halálbrigádok általi megölésében való részesedéssel vádolnak - jelentette be a chilei rendőrség.

Fujimori letartóztatásának hírét Oscar Maurtua perui külügyminiszter is megerősítette. Az 1999 és 2000 között a perui elnöki tisztséget betöltő Fujimori Japánból érkezett Chilébe, azzal a szándékkal, hogy "ideiglenesen ott telepedne le", mielőtt visszatérne Peruba.

A volt államfő, aki öt évig élt Japánban, miután a vádak elől elmenekült országából, több ízben is kinyilvánította szándékát, hogy indulni kíván a 2006-os perui elnökválasztásokon. Peruban sokan ma is szeretettel gondolnak rá, mert letörte a baloldali fegyveres csoportokat, megfékezte a száguldó inflációt és elektromos áramot vitt az elmaradott falvakba.

A perui hatóságok kérésére Chilében is elfogató parancsot adta ki Fujimori ellen, akit a santiagói Marriott szállodában vettek őrizetbe. A volt perui elnök nem tanúsított ellenállást. A chilei legfelsőbb bíróság által kijelölt bíró feladata lesz Fujimori kiadatásáról dönteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Peru Fujimori volt elnök kiadatását kéri Japántól

Hivatalosan is kérte Lima Japántól Alberto Fujimori volt perui elnök kiadatását, aki ellen az Interpol nemzetközi elfogatóparancsot adott ki emberrablásban és tömegmészárlásban való feltételezett szerepe miatt. A japán származású Fujimori csaknem tíz év perui elnökség után távozott a szigetországba, miután 2000 novemberében a limai törvényhozás gyakorlatilag eltávolította tisztségéből.

Világ

Fujimori és a perui sterilizációs népirtás

Fujimori perui exelnököt újabban népirtással is vádolják: kormányzata állítólag több százezer indiánt akarata ellenére sterilizáltatott a 90-es években. A "családtervezési" programot támogató külföldi szervezetek úgy tudták, a beavatkozás az érintettek hozzájárulásával történt. Kérdés, hogy Japán továbbra is hajlandó-e menedéket adni a történtekért felelős politikusnak, aki most a szigetország kormányának védelmét élvezi.