Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Václav Havel, volt cseh államfő szerint a posztkommunista országok lakossága körében előbb vagy utóbb teret nyer az rendszerváltás után hatalomra jutott politikai elit leváltásának követelése.
Az egykori ellenzéki drámaíróból lett nemzetközi súlyú politikus a volt államfőket és kormányfőket tömörítő Madridi Klub tanácskozásán csütörtök este Prágában úgy vélte, hogy az emberek már nem fogják tovább tűrni azoknak a gazdasági és a politikai eliteknek az összefonódását, amelyek a kilencvenes évek elején a kommunista rendszerek bukása után kerültek hatalomra a térségünkben és a volt Szovjetunió területén.
"Néhány dolog, beleértve a maffiákhoz hasonló viselkedést, egy bizonyos pillanatban már nem fogja érdekelni a közvéleményt, s az emberekben felébred a polgár" – hangsúlyozta a 65 éves Havel, aki a posztkommunista országokban kialakult helyzetet már a múltban is több ízben "maffia-kapitalizmusnak" minősítette.
A politikai elit leváltásának követelése a cseh exelnök szerint például Grúziában és Ukrajnában is megmutatkozott.
"Nem hiszem, hogy a Cseh Köztársaságban valamiféle forradalomra lesz szükség. A választásokon a változtatás igénye, amelyet a társadalomban érzek, előbb vagy utóbb megmutatkozik. Az embereknek már kezd elegük lenni az új politikai-gazdasági elitből, amely felváltotta a kommunista rendszereket, s most egyre inkább bezárkózik önmagába" – vélte a volt cseh köztársasági elnök.
Václav Havel az utóbbi időben elsősorban a Václav Klaus jelenlegi államfőt, valamint az általa alapított Polgári Demokratikus Párt politikáját bírálja. Havel szerint éppen a polgári demokraták köré csoportosul az az elit, amely a rendszerváltás utáni magánosítást a legnagyobb mértékben saját érdekében kihasználta.
Az exállamfő a múlt héten Prágában találkozott Jirí Paroubek, szociáldemokrata kormányfővel, s a találkozó után mindketten úgy nyilatkoztak, hogy nézeteik nagy mértékben egybeesnek, s Havel támogatja Paroubek kormányzati elképzeléseit.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.