szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikaiak közel kétharmada szerint esetenként indokolt lehet a feltételezett terroristák kínvallatása információk kicsikarását céljából, bár abban eltérnek a vélemények, hogy ez gyakran, olykor vagy csak ritkán fordulhat elő - derül ki a Pew közvélemény-kutató intézet csütörtökön közzétett felméréséből.

A Pew-felmérésben részt vevők 15 százaléka a gyakran, 31 százaléka a néha, 17 százaléka a ritkán, 32 százaléka pedig a sohasem választ jelölte be arra a kérdésre, hogy indokolt-e a terrorgyanús személyek kínvallatása.

A megkérdezettek 48 százaléka egyéni kilengéssel magyarázza az iraki és a guantánamói foglyokkal elkövetett visszaéléseket, és csak 36 százaléka tekinti azokat a hivatalos politika következményének. A republikánus párti hívek körében ez az arány 67, illetve 20 százalék. A demokrata párti hívek és a pártok mellett el nem kötelezettek körében 44, illetve 46 százalék hibáztatja a hivatalos politikát.

A lakossági vélemények megoszlanak arról, mi lehet a helyes egyensúly a terrortámadásoktól óvó biztonsági intézkedések és az alapvető szabadságjogok megőrzése között.

A terrorizmus elleni politikában az amerikaiak 48 százaléka inkább amiatt aggódik, hogy a terrorizmus elleni intézkedések elégtelennek bizonyulhatnak az ország hatékony megóvásához, 34 százalékukat viszont inkább az nyugtalanítja, hogy túl messze mentek az átlagpolgár egyéni szabadságjogainak korlátozásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Kínozhatók-e a terroristák?

Egyelőre semmi sem támasztja alá a Washington Post értesülését, miszerint Közép-Kelet-Európa börtöneiben terrorizmussal gyanúsított foglyokat őriznének, amerikai megbízás alapján. De ha igaz lenne a hír, vajon vallomásra bírhatók-e, például injekciókkal, terroristák, ha ezzel tízezrek életét lehet megmenteni?

MTI Világ

Vietnámi háborús kínzási módok az amerikai haderőnél?

Az amerikai védelmi minisztérium a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a koreai és a vietnami háborúban az ellenség által alkalmazott technikákhoz folyamodott a kihallgatás hatékonyságának növelésére a The New York Times szerint. A lap azt állítja, a kínzás nem elszigetelt eset, hanem bevett gyakorlat az amerikai haderőnél.