szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legkevesebb 29 újságírót vettek őrizetbe Nepálban, mert demnstráltak kollégáik őrizetbe vétele ellen.

A nepáli rendőrség őrizetbe vett szerdán Katmanduban legkevesebb huszonkilenc újságírót, aki az utóbbi napok demokráciapárti megmozdulásain részt vevő, több tucat kollégájuk minapi előállítása ellen tüntetett.

A nepáli újságíró-szövetség mintegy száz tagja gyűlt össze demonstrációra szerdán a fővárosban, amikor a rendőrség elkezdte őrizetbe venni őket arra hivatkozva, hogy abban a városrészben tilos a tüntetés. Közben azonban a kormány közleményt adott ki arról, hogy feloldotta a nappali kijárási tilalmat a fővárosban. A tilalmat szombattól vezették be határozatlan időre, hogy ezzel is elejét vegyék a tüntetéseknek. A hét fő ellenzéki párt már ezt megelőzően - a tilalom dacára - szerdára újabb tüntetést szervezett Katmandu belvárosába.

Az április 5-én kezdődött legutóbbi tüntetési hullámban több mint száz újságírót vettek őrizetbe, bár azóta szabadon is engedték mindegyiküket. A megmozdulások az ellenzéki pártok általános sztrájkfelhívására kezdődtek. A Gyanendra király teljhatalma elleni tüntetések résztvevői sorozatosan összetűztek a rendfenntartó erőkkel. A rendőrök az összecsapások során három tüntetőt megöltek, mintegy ezer embert pedig őrizetbe vettek.

Gyanendra király tavaly februárban magához ragadta a kormányzást, azzal az indokkal, hogy szüksége van a teljhatalomra, mert le akar számolni az egy évtizede tartó maoista lázadással, amelynek eddig csaknem 13 ezer áldozata volt. Az Egyesült Államok és az Európai Unió egyaránt a demokrácia helyreállítására és a politikai foglyok szabadon engedésére szólította fel a királyt.

A kormány megtiltotta, hogy független újságírók tudósítsanak a lázadók tetteiről. A tilalmat megszegőket akár két évi börtön-, és 5800 eurónak megfelelő pénzbüntetéssel sújthatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!