szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Államcsínyre való szövetkezés gyanújával legalább tucatnyi ellenzéki aktivistát vett őrizetbe a grúz rendőrség szerdán, s az országszerte több mint félszáz házkutatást tartottak - közölték az érintettek hozzátartozói és ellenzéki források.

Elmondásuk szerint a biztonsági erők hajnalban kezdték meg az őrizetbe vételeket. Nana Kakabadze, a Volt Politikai Foglyok az Emberi Jogokért szervezet vezetője 10 személy előállításáról számolt be újságíróknak. Tudomása szerint az érintettek különböző ellenzéki szervezetek, köztük az Igazságosság párt, az Anti-Soros szervezet és a Konzervatív Monarchista Párt tagjai. A bírósági engedélyt lobogtató rendőrök országszerte 63 irodában és lakásban házkutatást tartottak - tette hozzá.

Más ellenzéki források 15-30 személy őrizetbe vételéről számoltak be, megjegyezve, hogy valamennyien közel álltak Igor Giorgadze volt grúz állambiztonsági miniszterhez. Giorgadze formálisan az Igazságosság párt vezetője, de jelenleg külföldön - feltehetően Oroszországban - bujkál, s körözi az Interpol, mert a grúz hatóságok szerint 1995-ben ő állt az Eduard Sevardnadze akkori elnök ellen megkísérelt merénylet hátterében.

Ellenzéki közlések szerint a lefogott személyeket azzal vádolják, hogy Mihail Szaakasvili elnök kormányának erőszakos megdöntésére szövetkeztek az alig ötmilliós, elszegényedett, de stratégiai helyen fekvő kaukázusi köztársaságban.

A grúz belügyminisztérium egyelőre nem kommentálta a letartóztatásokat. Tbiliszi tévécsatornák viszont olyan felvételeket sugároztak, amelyeken álarcos, Kalasnyikov gépkarabéllyal felszerelt rendőrök ellenzéki aktivistákat ültetnek be autóba és elhajtanak velük. Tbiliszi környékén a rendőri ellenőrző pontoknál páncélozott szállító járművek tűntek fel. A grúz ellenzék politikai megtorlásnak minősítette az őrizetbe vételeket.

Az Anti-Soros szervezet azzal vádolja Soros György magyar származású amerikai milliárdost, hogy ő pénzelte a Szaakasvilit 2003-ban hatalomra juttató grúziai "rózsás forradalmat". Szaakasvilinak egyes bírálói már felrótták, hogy elnöksége idején visszalépés történt a demokrácia terén. Az EBESZ grúziai képviselője márciusban pedig aggodalmát hangoztatta a sajtószabadság és az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányos grúziai érvényesülése miatt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Halottak egy grúziai börtönlázadásban

Egy lázadás elfojtása során hétfőre virradóra meghalt hét rab, többen megsérültek, köztük rendőrök a grúz főváros egyik börtönében - közölte a grúz állami televízió.

MTI Világ

Az USA, Ukrajna és Grúzia a fő ellenség az oroszok szemében

Az Egyesült Államok, Ukrajna és Grúzia számít a fő ellenségnek az oroszok szemében, akik a Kreml retorikájának és a média Nyugat-ellenes hangvételének nyomása alatt állnak - ez derült ki a Levada független orosz közvélemény-kutató központ felméréséből, amelyet szerdán hoztak nyilvánosságra.

MTI Világ

Grúz és oszét mozgósítás a határon

A Grúziából másfél évtizeddel ezelőtt kiszakadt Dél-Oszétia teljes harckészültségbe helyezte hadseregét, miután a függetlenséget el nem ismerő Grúzia állítólag csapatokat vont össze a grúz-oszét határon.

MTI Világ

Grúz megfigyelőket tartoztattak fel Minszkben

Kilenc grúz választási megfigyelőt, köztük parlamenti képviselőket tartóztattak fel pénteken a minszki repülőtéren. A fehérorosz határőrség közlése szerint a grúz állampolgárok jelenléte "nem kívánatos" az országban, ezért valószínűleg kiutasítják őket.