szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szerb parlament szombaton, késő estébe nyúló ülésén elfogadta az új szerb alkotmány tervezetét, amelyről - előreláthatólag október 28-án és 29-én - népszavazás mondja majd ki a végső szót.

A 250 tagú parlament mind a 242 jelen lévő képviselője megszavazta az alaptörvényt, amely a szerb nép és valamennyi lakója államaként határozza meg Szerbiát, amelynek része Koszovó autonóm tartomány. Ebből fakadóan valamennyi állami szervnek minden lehetséges bel- és külpolitikai eszközzel kötelessége védelmezni Szerbia érdekeit Koszovóban, vagyis egyetlen szerb hivatalos intézmény sem mondhat igent a tartomány - a nemzetközi közösség által nagy valószínűséggel még az idén megszavazandó - függetlenségére. A koszovói autonómiát a tervezet szerint egy ezután meghozandó külön törvénynek kell szabályoznia.

Az alkotmány hitet tesz a jog, a szociális igazságosság és a polgári demokrácia elvei, az emberi és kisebbségi jogok védelme, valamint az európai értékek mellett. Leszögezi, hogy az állam hatalmának korlátot szab az állampolgárok területi autonómiája és helyi önigazgatása, s az állam védi a nemzeti kisebbségek jogait, s megfelelő feltételeket teremt nemzeti identitásuk megőrzéséhez.

Szerbia külpolitikája az alaptörvény szerint a nemzetközi jog általánosan elfogadott elvein és szabályain nyugszik, s az általa megkötött nemzetközi szerződések beépülnek az ország jogrendjébe, s közvetlen alkalmazásra kerülnek.

Az ország legfőbb közjogi méltóságát, a köztársasági elnököt továbbra is közvetlenül választják, és megbízatása öt évre szól. Ahhoz, hogy tisztségéből - amennyiben tevékenységével megsérti az alkotmány előírásait - elmozdítsák, parlamenti határozat szükséges, amelyet a képviselők legalább kétharmadának támogatnia kell.

Az alkotmánytervezet külön is foglalkozik a Vajdaság autonóm tartománnyal, amelynek számára nem biztosítja ugyan a helyi politikusok által igényelt törvényhozási, végrehajtói és részleges bíráskodási önállóságot, ám leszögezi, hogy a Vajdaságnak a szerb költségvetés legalább 7 százalékát kitevő saját költségvetéssel kell rendelkeznie, s ennek legalább az egyhetedét beruházásokra kell fordítani.

Mint Vojislav Kostunica kormányfő az alkotmánytervezet nyilvánosságra hozatala után közölte, minél előbb meg akarják tartani a végső jóváhagyásra hivatott népszavazást, amelyet a parlament ír majd ki vasárnap délre összehívott ülésén. A referendumot követően pedig - nagy valószínűséggel még az idén - parlamenti és elnökválasztást tartanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szerb temetőt gyaláztak meg Koszovóban

Feltehetően albán szélsőségesek megsemmisítettek Koszovóban egy szerb temetőt keddre virradóra, egy nappal azután, hogy egy ortodox templom kifosztásáról és meggyalázásáról adott hírt a belgrádi média.

MTI Világ

Belgrád több szerb többségű települést akar Koszovóba

Az új szerb települések számáról vitáztak a koszovói albánok és Szerbia képviselői a bécsi státustárgyalások negyedik fordulójának első napján, csütörtökön, s míg a szerbek a vártnál jobb kezdésről számoltak be, a koszovói küldöttség lényegi különbségeket emlegetett a sajtó előtt.

MTI Terror

Eredménytelen a bécsi Koszovó-csúcs

Eredménytelenül ért véget a koszovói státustárgyalások Bécsben tartott első fordulója hétfőn; a koszovói albán és a szerb vezetők álláspontja továbbra is messze áll egymástól - közölte Martti Ahtisaari volt finn elnök, az ENSZ főtitkára által megbízott közvetítő.

MTI Világ

Brüsszel: Ratko Mladics kiadatása feltétele Szerbia integrációjának

Szerbiának az uniós integráció folytatásához le kell tartóztatnia Ratko Mladicsot, a srebrenicai népirtás és Szarajevó lövetése miatt vád alá helyezett volt boszniai szerb katonai vezetőt. Brüsszel nem enged semmilyen belgrádi nyomásgyakorlásnak - közölte Olli Rehn, az Európai Unió bővítési biztosa.