szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EU-országok külügyminisztereinek luxembourgi tanácskozásán Göncz Kinga, a magyar diplomácia vezetője üdvözölte Románia és Bulgária jövő év január elsejei uniós belépését, de közölte, hogy egyes területekre Magyarország továbbra is kiemelt figyelmet kíván fordítani.

Mint Polgár Viktor külügyi szóvivő elmondta, Göncz Kinga felszólalásában hangsúlyozta: egyetért azzal, hogy az Európai Bizottság szeptember végi, a csatlakozási időpontot jóváhagyó országjelentéseiben szigorú és folyamatos ellenőrzési mechanizmusokat írt elő. A külügyminiszter hozzátette, hogy Magyarország kiemelt figyelmet kíván fordítani olyan rendezetlen ügyekre, mint a környezetvédelem, az adózás, a gépjármű-biztosítás, az állategészségügy és a kisebbségi ügyek - illetve arra, hogy ezekben a kérdésekben a megjelölt feladatokat teljesítik-e a felek. Magyarország azt is vizsgálni kívánja, hogy a bizottsági intézkedések valamennyi problémát orvosolják-e - idézte Göncz Kinga szavait Polgár Viktor, hozzátéve: Magyarország itt román részről folyamatos politikai elkötelezettséget szeretne látni.
 
Göncz Kinga elmondta: a magyar vezetés üdvözli, hogy a Romániával kapcsolatos bizottsági országjelentés a kisebbségi törvény ügyében kiemeli, miszerint e téren szoros figyelemmel kell követni a bukaresti törvényhozási folyamatokat. "Ezt Magyarország olyan jelzésnek tekinti, amely azt mutatja, hogy az EU Romániától előrelépést vár ebben az ügyben" - hangoztatta Polgár Viktor.
 
Az Európai Bizottság által szeptember 26-án elfogadott, a két balkáni ország EU-csatlakozásának zöld fényt adó jelentés valóban úgy fogalmazott, hogy a romániai kisebbségvédelem terén egyelőre csak korlátozott előrehaladásról lehet beszámolni. "A nemzeti kisebbségek státusáról szóló, az egyenlőség, a diszkriminációmentesség, illetve a multikulturalitás alapelveit leszögező törvénytervezetről még mindig csak vitáznak a parlamentben. Ezt a törvényhozási folyamatot behatóan követni kell" - szögezte le a dokumentum.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Romániából 100-150 ezer munkavállaló érkezhet

Románia uniós csatlakozása után 100-150 ezer romániai munkavállalóra lehet számítani Magyarországon a magyar és a román bruttó hazai termék különbsége alapján számított modell szerint — áll a Nézőpont Intézet kutatásában.

euractiv/hvg.hu Világ

Románia: még sokat kell tenni a teljes integrációért

Új esélyekkel és új kihívásokkal is jár a romániai magyarság számára, hogy Románia január 1-jétől az Európai Unió tagja lesz - mondta szombaton Marosvásárhelyen Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZTK) ülésén.

MTI Világ

Jóváhagyták Románia és Bulgária csatlakozását

Az Európai Bizottság elfogadta végső jelentését Románia és Bulgária EU-csatlakozásáról, s ennek végkövetkeztetése: mindkét ország 2007. január 1-jétől megkaphatja az EU-tagsággal járó jogokat és kötelezettségeket - jelentette be kedden délután Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke.

MTI Gazdaság

Történelmi mélyponton az infláció Romániában

Romániában idén szeptemberben történelmi mélypontra süllyedt az infláció, ami elmaradt az elemzők várakozásától is. Öt évvel ezelőtt az áremelkedés üteme még 40 százalék volt, mára ezt sikerült 5 százalék körüli szintre levinni, mindamellett az erőteljes belföldi fogyasztás nyomást gyakorolhat az árakra.