szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vitát váltott ki kedden az olasz közéletben Fausto Bertinottinak, az olasz képviselőház elnökének az a beszéde, amelyet az 1956-os magyar forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából tartott képviselőházi megemlékezésen mondott.

A Szovjetunió súlyos és szörnyű történelmi bűnt követett el a magyarországi forradalom elfojtásával - mondta Bertinotti kedden, amikor a törvényhozó testület a magyar forradalomra emlékezett annak ötvenedik évfordulója alkalmából. A felkelők  semmivel sem igazolható megtorlás áldozataivá váltak. Ők nem csupán áldozatai voltak a történelemnek, hanem egyben a jövő hordozói is, főszereplői egy nemzeti, demokratikus forradalomnak, amelyet a Szovjetunió elfojtott, le nem mosható történelmi bűnnel szennyezve be magát - mondta egyebek között a veterán kommunista vezető, fontos és tragikus eseménynek nevezve az 1956-os magyar forradalmat.

Hozzátette: a forradalom nagy tanulsága, hogy a hatalmat semmilyen okból sem lehet védelmezni a nép egyetértése nélkül, illetve akarata ellenére, és semmilyen eszme sem exportálható fegyverekkel.

Stefania Craxi - Bettino Craxi egykori szocialista kormányfő lánya - a jobboldali Hajrá Olaszország (Forza Italia) képviselője kijelentette a ház ülésén: Bertinotti jól tette volna, ha azt is hozzáteszi beszédéhez, hogy Craxinak és Nenninek (Pietro Nenni néhai szocialista politikusnak) igaza volt, amikor elítélték a magyar forradalom szovjet eltiprását. Bertinotti felkérte válaszában Stefania Craxit, hogy "tanúsítson a megemlékezéssel összhangban lévő magatartást".

A La Voce Repubblicana, az Olasz Republikánus Párt lapja felszólította Bertinottit, hogy ha valóban le akarja róni tiszteletét az elnyomás áldozatai előtt, nyilvánosan mondjon le a kommunizmus  újjáteremtésének céljáról. Hogyan akarja Bertinotti egyszerre építeni az európai demokráciát hivatalos rendezvényeken, és magasztalni Castro (Fidel Castro kubai kommunista vezető) rendszerét szabad idejében? - teszi fel a kérdést a lap, hozzátéve: Bertinottinak Castróval kellene közölnie, hogy az oroszoknak nem volt igazuk 1956-ban Magyarországon, nem pedig az olasz parlamenttel, amely megtette a maga kötelességét a megfelelő időben.

Alessandra Mussolini, a Szociális Alternatíva párt vezére és európai parlamenti képviselője azt mondta az 56-os forradalom évfordulója kapcsán, hogy "kötelesség felidézni a magyar forradalom leverését, amely a kommunizmus szabadság ellen elkövetett barbár merényleteinek egyike volt". Az egykori olasz fasiszta diktátor, Benito Mussolini unokája kifogásolta, hogy "1989 októberéig, amikor a történelem végleg leszámolt a kommunista utópiával, egyetlen kommunista párt sem ítélte el a magyar forradalom elfojtását, amely pedig kitörölhetetlen foltot ejtett az emberiség történelmén". Szavai szerint Giorgio Napolitano elnöknek nyilvánosan elégtételt kellene adnia azokért a szavakért, amelyeket a szovjet harckocsik magyar földre való bevonulásának másnapján mondott (amelyekkel igazolni próbálta a szovjet lépést).
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az 56-os forradalmat méltatta egy amerikai hírportál

Az 56-os magyar szabadságharcosok a bátorság olyan példáját mutatták, amely örökkön élni fog a szabad emberek emlékezetében - írta a forradalom ötvenedik évfordulójához kapcsolódva csütörtökön az egyik legjelentősebb amerikai konzervatív internetes újság.

MTI Kult

1956-os filmfesztivált rendeznek Párizsban

Az 1956-os magyar forradalom témájával foglalkozó négy magyar játékfilm és számos dokumentumfilm bemutatásával filmfesztivált rendez hétvégén a Clavis Films nevű francia filmforgalmazó és a PILM nevű filmes egyesület a Studio 28 nevű párizsi moziban, a Párizsi Magyar Intézet közreműködésével.

Gazdaság

1956: Új forgalmi pénzek az 50. évfordulóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója tiszteletére kibocsátja az 50 forintos érme és az 500 forintos bankjegy emlékváltozatát. Az érmék 2 millió, a bankjegyek 15 millió példányban kerülnek forgalomba.

MTI Itthon

Barroso: hálásnak kell lennünk 1956 örökségéért

Mindannyiunknak hálásnak kell lennünk az 1956-os magyar forradalom hőseinek örökségéért - mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen hétfőn a Parlamentben. A politikus úgy értékelte a meghívást: a modern Magyarország elismeri az Európai Unió szerepét.

MTI Itthon

1956-os emlékbélyeget adott ki a Magyar Posta

A Magyar Posta alkalmi bélyegblokk kibocsátásával emlékezik meg az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulójáról. A bélyegblokk kibocsátását Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke köszöntötte, dr. Szabó Pál, a Magyar Posta vezérigazgatójának jelenlétében a Parlament Gobelin-termében.

MTI Itthon

A magyar zsidóság és 1956

A magyarországi zsidóság és az 1956-os forradalom kapcsolatáról tartottak tudományos konferenciát vasárnap Budapesten, a Scheiber Sándor Gimnáziumban.