szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Andris Piebalgs uniós energiaügyi biztos szerdán este bejelentette, hogy órákon belül újraindul a Fehéroroszországon át Európába irányuló orosz olajszállítás. A belorusz-lengyel határon, ahol a Barátság északi ága elhagyja Belarusz területét, szerda este még nem volt nyomás az olajvezetékben, s még a Magyarországig is eljutó déli ágon lévő Szlovákiába sem érkezett olaj.

Andris Piebalgs uniós energiaügyi biztos szerdán este bejelentette, hogy órákon belül újraindul a Fehéroroszországon át Európába irányuló orosz olajszállítás.

Korábban egymásnak ellentmondó jelentések érkeznek arról, hogy Oroszország felújította-e olajszállításait a Barátság-olajvezetéken. Míg a Transznyefty orosz olajszállító monopólium nevük mellőzését kérő illetékesei azt mondták, már megkezdődött a szállítás, Andrej Saronov orosz gazdasági miniszter-helyettes szerint Moszkva azt akarja, hogy az orosz szállítmányok megindítása előtt Belarusz táplálja be a vezetékbe azt a mintegy 80 ezer tonna nyersanyagot, amelyet a volt szovjet tagköztársaság az utóbbi napokban jogtalanul szivattyúzott ki a vezetékből.

Szaronov szerint amennyiben Minszk visszaszolgáltatja a Moszkva szerint ellopott mennyiséget, az azt jelentené, hogy mintegy négy órán keresztül működne a Barátság, s ezen idő alatt az oroszok is felkészülhetnek a csőhálózat újbóli üzembe helyezésére. Mindenesetre a belorusz-lengyel határon, ahol a Barátság északi ága elhagyja Belarusz területét, egyelőre nincs nyomás az olajvezetékben, s még a Magyarországig is eljutó déli ágon lévő Szlovákiába sem érkezett olaj.

Szerda este ugyanakkor Andris Piebalgs uniós energiaügyi biztos már azt jelentette be, hogy órákon belül újraindul a Fehéroroszországon át Európába irányuló orosz olajszállítás. Szemjon Vainstok, az orosz Transznyefty orosz csőmonopólium vezérigazgatója azt mondta, hogy fokozatosan indul újra a szállítás a Barátság (Druzsba) olajvezetéken és csütörtökön valószínűleg már a szükséges kapacitással üzemel. Az illetékes úgy fogalmazott, hogy miután Fehéroroszország visszajuttatja a vezetékbe az "eltulajdonított" 80 ezer tonna kőolajat, csütörtökön a Barátság vezeték a megfelelő kapacitással újraindul. Ez azt jelenti, hogy a vezetékbe először a 80 ezer tonnányi kőolajat kell visszajuttatni és ezután nyitják meg a vezetéket Oroszország felől.

Délután még azt mondták, működik

Csökken az olajár

Szerdán délután, több mint 1 százalékos árcsökkenést jelezve hordónként 55 dollár alá esett az amerikai könnyű olaj (WTI) határidő ára, és a korábban is süllyedő irányzatot erősítette az orosz-fehérorosz megállapodás híre. Ezen fejlemény közepette tette közzé az amerikai kormányzat adatait a múlt heti amerikai kereskedelmi olaj- és benzintartalékokról, amelyek további árcsökkenést indítottak el a New York-i árupiacon a WTI-nél, olcsóbbodása elérte a 2 százalékot is.

Az olajszállítás újraindulásáról már szerda délután felröppentek a hírek. Akkor az Eho Moszkvi moszkvai rádió azt közölte, hogy a nyersanyag közép-európai idő szerint este hat óra körül ér majd szlovák területre. A Barátság - jelentették délután - az után kezdett ismét működni, hogy Alekszandr Lukasenko belarusz és Vlagyimir Putyin orosz államfő szerdán telefonon beszélt egymással, s megegyeztek a két ország közti kereskedelmi viták megoldásáról. Orosz forrásokból egyelőre a megállapodás tényét sem erősítették meg, ám Szergej Szidorszki belorusz miniszterelnök már az egyezség részleteiről is beszámolt.

A kormányfő szerint Minszk azonnali hatállyal eltörölte a Belaruszon keresztül Európába szállított orosz olajra kivetett, Moszkva által elfogadhatatlannak tartott, tonnánként 45 dolláros export illetéket. „Holnap Moszkvába utazom, hogy Mihail Fradkov orosz miniszterelnökkel két napon belül megállapodjunk a részletekről” – nyilatkozta a belorusz politikus a minszki kormány szerda délutáni ülése után.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kedd estétől a stratégiai olajkészletből használ a Mol

A miniszter Brüsszelből telefonon elmondta, hogy a hozzájárulást kedden 18:30 órakor adta meg a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) igazgatóságának. A hozzájárulás hét napon keresztül napi 15 ezer tonna kőolaj felszabadítására szól egyelőre.

MTI Itthon

Napokon belül megállapodás születhet az olajszállításokról

A magyar Külügyminisztériumban az a vélemény alakult ki, hogy várhatóan néhány napon belül megállapodás születhet az Oroszországból érkező olajszállítások újraindításáról - mondta Polgár Viktor, a külügyi tárca szóvivője kedden késő délután sajtótájékoztatón Budapesten.

MTI Gazdaság

Kóka: nem lesz fennakadás a kőolajellátásban

Magyarországon nem lesz fennakadás az üzemanyag- és a vegyipari ellátásban, a kialakult helyzet nem okoz árnövekedést sem - közölte Kóka János gazdasági miniszter azt követően, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezetésével az energiaipari vezetők és az illetékes miniszterek egyeztetettek a kőolajellátás biztonságáról.

MTI Világ

Barroso: elfogadhatatlan az olajszállítás leállítása

Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Angela Merkel német kancellár egyaránt elfogadhatatlannak nevezte, hogy Oroszország leállította öt közép-európai országnak az olajszállítását, anélkül, hogy konzultációkat folytatott volna velük.

Gazdaság

Állítólagos megegyezés az olaj-exportról

A moszkvai Eho Moszkvi rádió értesülései szerint Belarusz és Oroszország megegyezett a két ország közötti kereskedelmi háború beszüntetéséről, s egy-két napon belül a két ország képviselői megállapodnak az orosz gáz- és olajexporttal kapcsolatos valamennyi kérdésről.

hvg.hu Gazdaság

Nem jönne elég olaj az Adrián?

Nem biztos, hogy Magyarország, Szlovákia és Csehország teljes igényeinek kielégítésére elegendő lenne a Barátság kőolajvezetéket esetleg felváltó Adria, mivel azon a vonalon még nem érkezett komolyabb mennyiségű olaj – véli a hvg.hu-nak nyilatkozó Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója.