Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Két nap elég arra, hogy teljesen lefáradjunk Genftől, ám ahhoz kevés, hogy élvezzük ennek a különös helynek a színes hangulatát. Hacsak nem találkozunk Rousseau-val és az almaborral.
© hvg.hu |
Milyen város az, ahol este nyolckor a 10-es trolin „azok a boldog szép napok” szólnak hegedűn és gitáron? Azon filóztam, mi lehet a nemzetközi megfelelője ennek a nótának. Aztán felcsendültek Liszt magyar táncai. A zenészek ekkor lettek gyanúsak, a „mindenkinek van egy álma” dallamánál már tudtam kivel van dolgom. Miután kölcsönösen megállapítottuk egymásról, hogy ugyanazt a nyelvet hallottuk először anyáinktól, meg is beszéltük ezt, bár láttam arcukon, hogy jobban örültek volna a kvaterkázás helyett néhány svájci franknak. Nekem viszont jólesett, ahogy másnap a 15-ös villamoson is élveztem a román népzenét, amelyet egy másik társaság hegedűn és tangóharmonikán szólaltatott meg.
© hvg.hu |
A szállóban kapott ingyenes kétnapos bérlettel átutazom az ébredő városon. Az angol kertnél szállok le (Jardin Anglais), ez a hattyúk, récék, szárcsák gyülekezőhelye a Mont Blanc híd lábánál. Innen irány a Palexpo, ahol Európa egyik legjelentősebb autós seregszemléjét tartják március közepén. A fárasztó szalon- és városnézés után, vagy közben pihenjünk meg Genf számos parkjának valamelyikében, a sakk kedvelőinek a Promenade du Bastiont ajánlom, ahol a helyi erők igazi bemutatót tartanak a lábsakkból. A friss zöld fűben idősek és fiatalok élvezik a bimbózó nap ernyedt simogatását.
© hvg.hu |
Kicsit tovább a Grand Rue 40-ben fedezem fel azt a házat, amelynek emeleti szobájában 1712-ben Jean-Jaques Rousseau látta meg a napvilágot. Vele még később volt szerencsém találkozni „személyesen” is. Az utca hemzseg a galériáktól, a kézműves műhelyekben forr az ezüst, az éttermekből húsklopfolás hallatszik, a régiségboltok az elmúlt századok üzeneteit suttogják az utazónak. Jó itt elveszni, tévelyegni egy olyan város soha le nem rombolt falai között, amely megmaradt a béke szigetének.
© hvg.hu |
Utazás és szállás |
Genfbe legegyszerűbben repülővel juthatunk el. Az easyJet hetente négy járatot indít Budapestről Genfbe. Jegyek már 14 ezer 300 forinttól kaphatók. A társaság honlapján szállást is foglalhat, sőt autót is bérelhet. A négycsillagos Hotel Les Nations a város szívétől és a nemzetközi szervezeteknek, kiállításoknak helyet adó vásárközponttól is csak 10 percre van busszal. |
© hvg.hu |
A szállodákban beszerezhető napos bérletekkel minden tömegközlekedési eszközt igénybe vehetünk, a hajók 10 percenként indulnak a Petit Lac egyik pontjáról a másikra. A hajókázás után egy séta még belefér a Jet de’eau Fountain -hoz, aminek semmi értelme, de mindenki megnézi közelről. A 140 méter magasra lövelő vízsugár a város jelképévé nőtte ki magát, pedig hol van az izlandi Stokkur elemi erejétől, szagától, színeitől, izgalmas játékától, ráadásul rengeteg áramot is fogyaszt.
Ha innen felfelé vesszük az irányt hamarosan a Rue des Eaux-Vivesre jutunk, amely a nemzeti gyorsétkezdék utcája, van itt olasz, francia, török, arab, mexikói, svájci, japán, amit csak akarunk. Ne hagyjuk ki a Place Neuve-öt sem, ez a város kulturális főtere, itt található Guillaume-Henri Dufour tábornok, térképkészítő és a Vöröskereszt alapítójának a szobra, a Rath Múzeum, a Grand Théatre operaház és a Victoria Hall hangversenyterem.
Sokat gyalogoltam, míg a város legtetején megtaláltam a filozófusok sugárútját (Boulevard de Philosophes), itt nincs semmi különös, de ha mar ezen a szakon végeztem, ne érje szó a tóga elejét. A filozófusoknak nem messze egy terük is van, itt van egyébként a filozófia szak pompás épületegyüttese. Hatalmas kéményével távolról téglagyárnak vagy krematóriumnak tűnik. Biztos itt égetik el az eretnek gondolatokat, vagy csak simán fő a fejük a sok szillogizmustól, vagy szintézistől.
© hvg.hu |
Biró Csongor
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.