szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Grúzia kész tárgyalni az amerikai rakétavédelmi rendszer egyes elemeinek befogadásáról – jelentette ki az ország külügyminisztere a Financial Times Deutschland (FTD) című német lapban megjelent nyilatkozatában.

Gela Bezsuasvili a tekintélyes üzleti, illetve politikai napilapban megjelent interjúban hangoztatta, hogy erre vonatkozóan még semmi fajta hivatalos megkeresés nem érkezett az Egyesült Államok részéről, s nem hivatalos tárgyalásokat sem folytattak. „Amennyiben azonban segítségünket kérik, készek vagyunk tárgyalni erről” – jelentette ki a külügyminiszter, aki meggyőződésének adott hangot, hogy a grúz lakosság – a lengyelektől, illetve a csehektől eltérően – támogatná a telepítést.

A lakosság 84 százaléka helyesli az ország tervezett NATO-csatlakozását - emlékeztetett Bezsuasvili, utalva arra is, hogy Grúzia megkétszerezte Irakban állomásozó katonáinak számát. "Nem hiszem, hogy ezek után a telepítés problémát jelentene" - fűzte hozzá, nyomatékosan hangsúlyozva, hogy Grúzia nyitott a tárgyalásokra.

A német lap mindezzel összefüggésben felhívta a figyelmet: az Egyesült Államok azt tervezi, hogy az iráni rakétákkal szemben tervezett, kelet-európai rakétavédelmi rendszert egy további radarállomással bővítené. Az FTD szerint amerikai illetékesek a legmegfelelőbb helyszínként a Kaukázust említették.

Az újság arra is figyelmeztetett, hogy Grúzia mindezzel valószínűleg tovább ingerli Oroszországot a kialakult rakétavitában. Tbiliszi felkínálkozása minden bizonnyal élezi azt a feszültséget, amely a Nyugat és Moszkva között alakult ki az Egyesült Államok által tervezett, kelet-európai rakétavédelmi rendszerrel kapcsolatban.

Az esetleges grúziai telepítés tovább fokozná az orosz vezetés haragját - írta az FTD, emlékeztetve arra, hogy Tbiliszi nyugatbarát politikája az elmúlt időszakban amúgy is feszültséghez vezetett Oroszország és Grúzia között. Moszkvát különösen dühíti, hogy az egykori szovjet köztársaság nyíltan NATO-tagságra törekszik - fűzte hozzá a német lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Pentagon sürgeti a kelet-európai rakétavédelem létesítését

Tíz elfogórakétát telepít a Pentagon Lengyelországba 2011-2012-ig, még mielőtt Irán nagy hatótávolságú rakétatechnológia birtokába jut - idézte Henry Obering altábornagyot, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség vezetőjét a The Washington Times pénteken.

MTI Világ

Egységes rakétavédelmi rendszert épít ki a NATO

A NATO a következő években egységes rakétavédelmi rendszert épít ki, hogy megoltalmazza a különböző NATO-akciókban részt vevő csapatokat a hadszíntéri ballisztikus rakéták jelentette fenyegetéstől - jelentette be a katonai szövetség Brüsszelben.

MTI Itthon

Nem terveznek rakétavédelmi támaszpontot Magyarországon

Magyarország nem kapott megkeresést az Egyesült Államoktól azzal kapcsolatban, hogy területén rakétavédelmi támaszpont telepítését engedélyezze. Ezt egy neve elhallgatását kérő külügyi szakértő közölte pénteken az MTI érdeklődésére.

MTI Világ

Amerikai rakétavédelmi bázis Magyarországon?

Augusztusban Magyarországon szemlélődnek azok az amerikai szakértők, akik rakétavédelmi komponenseknek keresnek telephelyet Közép-Európában – jelentette a moszkvai Kommerszant.

MTI Világ

Európai rakétavédelmi pajzs a „lator államok” ellen

Európában egyre inkább tudatosul a "lator államok" jelentette fenyegetés - vélekedtek amerikai tisztségviselők, akik európai körútjukon támogatást próbáltak szerezni az amerikai rakétavédelmi rendszer Európába telepítéséhez.

MTI Világ

Gyurcsány az amerikai rakétavédelmi törekvésekről

Csehországnak joga van bekapcsolódni az amerikai rakétavédelmi pajzs kiépítésébe, de szükség lenne arra, hogy ezt a problémát a NATO és a NATO-Oroszország Tanács is megvitassa – jelentette ki Gyurcsány Ferenc abban az interjúban, amelyet szerdán közölt a magyar miniszterelnökkel a legolvasottabb cseh napilap, a liberális Mladá Fronta Dnes.

MTI Világ

Francia nem az amerikai rakétavédelmi tervre

Franciaország nem kíván részt venni az amerikai rakétavédelmi tervben - közölte hétfőn Brüsszelben a párizsi védelmi minisztérium egyik illetékese, Robert Ranquet, aki azt mondta, országa a nukleáris elrettentésben bízva próbálja magát megvédeni a lehetséges veszélyektől.

MTI Itthon

A rakétavédelmi rendszerről tárgyalt Gyurcsánnyal Topolánek

Csehországnak joga van kétoldalú szerződést kötni az amerikai rakétavédelmi rendszerhez kapcsolódásról, ugyanakkor Prága nemcsak NATO-partnereivel, hanem Oroszországgal is konzultál a kérdésről. Ezt a cseh miniszterelnök mondta pénteken Budapesten sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Gyurcsány Ferenc kormányfővel.