szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton őrzött kubai menekültek érkezhetnek Magyarországra - közölte egy miami kubai bevándorló csoport.

Ramon Saul Sanchez, a kubai menekülteket segítő Demokrácia Mozgalom nevű amerikai csoport vezetője azt mondta, hogy Magyarország 29 kubait fogadott be. Öt menekült amerikai vízummal az Egyesült Államokban telepedhet le, heten pedig arra várnak, hogy valamely harmadik ország fogadja be őket.

A Kuba szigetén levő guantánamói támaszponton 44 olyan menekültet őriznek, akiket az amerikai parti őrség az utóbbi években halászott ki a két ország között a tengerből. A menekültek közül 17-en éhségsztrájkot kezdtek 20 nappal ezelőtt fogva tartásuk mostoha körülményei miatt és mert Amerika nem tette lehetővé számukra a letelepedést. Éhségsztrájkjukat pénteken fejezték be, miután megtudták, hogy az Egyesült Államok, Magyarország és egy harmadik állam befogadja őket.

Az amerikai parti őrség azért Guantánamón helyezte el a kubai menekülteket, mert Washington megítélése szerint hazájukba való visszatérésük esetén üldöztetés várna rájuk. Az amerikai hatóságok közben harmadik országot kerestek, amely befogadná a menekülteket, akik között sok az ellenzéki, a másként gondolkodó. Némelyikük már több mint két éve az amerikai támaszponton tartózkodik. Sanchez azt is elmondta, hogy egy házaspár sorsa még nem tisztázott; nekik szintén magyar vízumot ajánlottak fel, de nem fogadták el.

Az érvényben levő "nedves láb, száraz láb" politikát alkalmazva az Egyesült Államok azokat a menekülteket általában befogadja, akik elérik az amerikai partokat, azokat viszont, akik nem jutnak el a szárazföldig és a tengerből halásszák ki, visszaküldik Kubába. A Guantánamón rekedt kubaiak közül többen durva bánásmódra panaszkodtak, az amerikaiak állítólag "agresszív módon" csempészárukat kerestek náluk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az MDF Kuba miatt aggódik

Nyílt levelet küld a külügyminiszternek az MDF annak ügyében, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa vizsgálja felül korábbi döntését a kubai emberi jogi helyzetről. Dávid Ibolya erről csütörtökön tájékoztatott.

MTI Világ

Szerepünk lehet a kubai demokratikus változásokban

Magyarország szerepet válllana a kubai demokratizálódás elősegítésében és erről már stratégiai elgondolások is vannak - közölte a Demokratikus Átalakulásért Intézet igazgatója, miután tájékoztatást adott az Országgyűlés külügyi bizottságának az Amerikai Egyesült Államok Kuba-politikájáról.