szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazprom újabb győzelmet aratott Európa irányába: az utolsó pillanatig hiányzó láncszem, Budapest csatlakozásával véglegessé vált a Déli Áramlat gázvezetékben részt vevő államok sora, és így már nem rémisztő a Gazprom számára a Nabucco vezeték konkurenciája – írta a Nyezaviszimaja Gazeta.

Dmitrij Medvegyev. Mi jár a fejében?
© AP
A lap idézte Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettest, aki budapesti látogatásáról újságíróknak hétfőn elmondta: a Déli Áramlat és a Nabucco már nem konkurensek, egyik sem gyakorol semmiféle negatív hatást a másikra, s evvel a lap szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezetője is egyetértett. Medvegyev úgy vélte: a Gazprom feladata, hogy a lehető legnagyobb mértékben diverzifikálja európai szállítási lehetőségeit.

A Nyezaviszimaja Gazeta ugyanakkor rámutat: a Nabucco kezdeményezője és fő anyagi támogatója az Egyesült Államok, amely nem is titkolja, hogy a fő cél Oroszország elkerülése, és Európa Moszkvától való függésének enyhítése lenne. Ám míg a Déli Áramlatnak biztosítva van a gáz, nem tudni, honnan lesz gáz a Nabuccóban. Ezért vannak problémák a beruházókkal, és ezért halogatják a vezeték építésének megkezdését. A halasztással a Nabucco elvesztette az elsőként való üzembe lépés előnyét is.

A lap szerint a Nabucco pártolói igyekeznek megőrizni arcukat, s Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök is jelezte Medvegyev látogatása idején, hogy Magyarország továbbra is támogatja a Nabucco-tervet. „Ami érthető, hiszen a Gazprommal aláírandó megállapodás nyomán már nem kell gázhiánytól tartani, mert az egyik vezeték már biztosan megépül, és ha mégis kettő lesz, az csak növeli Magyarország tranzitállamként betöltött szerepét, nem szólva arról, hogy megduplázza a tranzitbevételt” – írta a lap.

Utalva az amerikai megnyilatkozásokra – amelyek szerint a Nabuccón olcsóbb lesz a szállítás mint a Déli Áramlaton, és ezért mindenképpen megépül –, az orosz lap szakértőket idézett, akik úgy látják, hogy a Nabucco-terv a Déli Áramlatról született megállapodások nyomán inkább halott, mint élő, s ezért ilyen békülékeny a Gazprom. De az is gond, hogy nem tudni, honnan lesz hozzá gáz: Türkmenisztánnal nincs megállapodás, ha iráni gáz folyna benne, az erősítené Teheránt, ami aligha illik bele az európai vezetők terveibe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Medvegyev és Gyurcsány: szabad út a Déli Áramlatnak?

Európának szüksége van a Kaszpikumból és a Közép-Keletről származó földgázra, mert oldania kell az Oroszországtól való energiafüggést. A Nabucco vezeték tervét ezért szorgalmazza oly’ erőteljesen az Európai Unió. Az oroszok ugyanakkor nem akarnak kimaradni az új európai gázüzletből, s több alternatívát is felvázoltak: Észak-Európának az Északi Áramlatot, Közép-Európának a Kék Áramlatot, Dél-Európának a Déli Áramlatot. Ez utóbbi áll legközelebb a megvalósuláshoz, ráadásul Magyarországot is érinti.

Trend

Keleti áramlat

Míg pár évvel korábban csak az oroszok 2-3 százaléka engedhette meg magának, hogy külföldön pihenjen, az utóbbi egy-két évben - a gyorsuló gazdasági növekedésnek köszönhetően - szinte elárasztották a pénzes orosz vendégek a világ legdrágább üdülőhelyeit. A hivatalos statisztikák szerint tavaly az egy évvel korábbinál 21 százalékkal több, mintegy 10 millió orosz utazott külföldre, s az idén legalább 15 százalékos további bővülést várnak.

MTI Itthon

Rendkívüli ülés a Déli áramlat miatt

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke szerda délelőttre összehívta a házbizottság ülését a Fidesz rendkívüli ülést kezdeményező indítványa miatt.