Irán nem mond le az urándúsítás jogáról, akkor sem, ha jelenleg az atomlétesítményeit ért amerikai légicsapás nyomán a tevékenység szünetel – jelentett ki Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter hétfőn a Fox Newsnak adott interjúban.
Az iráni kormánytag a Special Report című napi hírműsornak adott átfogó interjúban tagadta, hogy országának valaha is szándékában állt volna atomfegyver kifejlesztése. Nyitottságát hangoztatta a tárgyalásokra, de hozzátette, hogy az Egyesült Államokkal közvetlen egyeztetést a jelen helyzetben nem lát elképzelhetőnek, az csak közvetítő útján folyhat.
Abbász Aragcsi azt hangoztatta, hogy országa minden intézkedést kész megtenni, hogy bizonyítsa atomprogramja békés céljait, valamint azt, hogy ez „örökre így marad, és soha nem törekszik majd atomfegyver kifejlesztésére”. Hozzátette, hogy ennek fejében az iráni kormány a szankciók feloldását várja el.
A külügyminiszter elmondta azt is, hogy országa azért ragaszkodik az uránium dúsításához, mert annak technológiáját saját szakemberei fejlesztették ki, és ez a tevékenység nemzeti büszkeség kérdése.
Továbbra sem tisztázott, hogy mennyire sérültek meg az iráni nukleáris létesítmények az amerikai támadások nyomán.
Beszámolt arról is, hogy a június végén az Egyesült Államok által végrehajtott célzott légicsapás súlyos károkat okozott, és részben elpusztította a létesítményeket, de azt hangoztatta, hogy a technológia létezik, a tudósok életben vannak, a létesítmények újjáépíthetők, a berendezések pedig pótolhatók.
Az Irán elleni háborúval tetőzve az elnyúló közel-keleti konfliktus alapvetően megváltoztatta az erőviszonyokat a térségben. De az iráni nukleáris program és a palesztinkérdés rendezetlensége továbbra is fenyegetést jelent, és még újragondolásra vár Izrael és az arab államok viszonya.
Azt mondta, hogy a károk felmérése változatlanul zajlik és az iráni nukleáris ügyekért felelős szervezet az összegzéséről tájékoztatni fogja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget, amelynek akár ellenőreit is készek beengedni Iránba, ugyanakkor az általuk végzett ellenőrzésekről eseti alapon születhet döntés.
Abbász Aragcsi kizárta, hogy egy Iránnal kötendő megállapodásnak része legyen rakétaprogramjának korlátozása, amit azzal indokolt, hogy annak célja az elrettentés, az ország védelmének meghatározó eleme. Arra ugyanakkor ígéretet tett, hogy iráni rakétákat soha nem fognak atomtöltetettel ellátni.
Az iráni külügyminiszter szabadságharcosoknak nevezte az Izrael ellen harcoló iszlamista szervezeteket, mint a Hamászt, a Hezbollahot és a jemeni húszikat, valamint elismerte, hogy Irán támogatást nyújt számukra. Emellett kijelentette, az iráni vezetők részéről a „Halál Amerikára” kijelentés nem vonatkozik emberekre, hanem az Egyesült Államok „hegemonikus” törekvéseinek megszüntetésének célját takarja.
Felütötte a fejét az elégedetlenség a többnyire Brüsszel- és Ukrajna-ellenes, Trump- és Putyin-imádó erdélyi magyar közösségben is – már az Erdélyi Magyar Szövetség és az RMDSZ soraiban is. Miért indokolt a Fidesz retorikájával és eszközeivel küzdeni a Fidesz ellen? Kik alkotják a nagyváradi Tisza Szigetet?