Tetszett a cikk?

Lhászában a kínai hatóságok, a tibeti emigráns kormány székhelyének, Dharmszalának közelében pedig az indiai rendőrség vett őrizetbe tüntetőket. A demonstrálók Tibet függetlenségét követelték.


Az indiai rendőrség által őrizetbe vett emigráns tibetiek és külföldiek hétfőn, az 1959-es Kína-ellenes felkelés évfordulóján indultak el a tibeti határ felé azért, hogy az olimpia idejére Pekingbe gyalogoljanak, és ott tiltakozzanak a kínai megszállás ellen.

A menetet az indiai hatóságok jobbnak látták még a határ előtt megállítani, s vezetőiket – köztük éhségsztrájkolókat – őrizetbe venni, nehogy magukra vonják a kínai kormány haragját.

Pekinget azonban a napokban sokkal inkább az bőszítette fel, hogy Lhászában - a hét első felében több napon - át jó félezer buddhista szerzetes tüntetett Tibet függetlenségét követelve. A tüntetés leverésére több ezer rendőrt vezényeltek ki, akik útakadályokat emeletek és könnygázt vetettek be.A városban 1988-ban a kínai rendőrség agyonlőtt egy férfit, mert kibontott egy tibeti zászlót. A mostani demonstráció hevessége is a 20 évvel ezelőtti eseményekre emlékeztetett.

A függetlenség kikiáltását követelő demonstrációk azért kellemetlenek Peking számára, mert a dalai láma egy ideje már nem követel teljes függetlenséget, Tibet nagyobb autonómiájával is beérné.

Az olimpia évében a Tibet-ügyben mindig különösen érzékeny kínai hatóságok aggodalma fokozódik. A napokban (a Magyar Everest Expedíció májusra tervezett csúcskísérletét is megakadályozva) a Csomolungma megmászását tiltották meg a pekingi hatóságok. Többek között attól tartottak, hogy az alpinisták a világ legmagasabb hegycsúcsára érve esetleg – ahogyan korábban már volt rá példa – „Szabad Tibet” traszparenssel fényképezik le magukat, s a képeket az interneten közzéteszik. Az óvatosságot indokolja az is, hogy az olimpiai láng útját a kínaiak – nemzetközi jogvédők szerint példátlanul provokatív módon – úgy jelölték ki, hogy az Tibeten át, éppen az Everest közelében haladjon el.

A múlt hónapban már az is sokkolta a kínai hatóságokat, amikor Björk izlandi énekesnő sanghaji koncertjén - miután előadta a „Kiáltsd ki a függetlenséget!” (Declare Independence) című számát - „Tibet! Tibet! felkiáltásban tört ki. Ezzel – a hivatalos kínai indoklás szerint – „megsértette a kínai nép érzéseit”.

Gerlóczy Ferenc

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A NOB elutasította Tibet olimpiai részvételét

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottsága elvetette a Lausanne-ban tüntető nem hivatalos tibeti ötkarikás küldöttség azon kérelmét, hogy a Kína részét alkotó autonóm tartomány önálló csapatot indíthasson a 2008-as pekingi játékokon.

MTI Világ

Tibet: buddhista szerzetesek és rendőrök csaptak össze

Buddhista szerzetesek több alkalommal összecsaptak rendőrökkel az utóbbi napokban Tibet székhelyén, Lhászában, mert a karhatalom meg akarta akadályozni, hogy nyilvánosan ünnepeljék a dalai lámának, Tibet vallási vezetőjének amerikai kitüntetését - jelentette vasárnap egy hongkongi lap.