szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Túlélte szerdán a bizalmi szavazást a Mirek Topolánek vezette cseh jobbközép koalíciós kormány.

A 200 tagú képviselőházban az ellenzéknek nem sikerült megszereznie a kormány megbuktatásához szükséges 101 szavazatot, így a Topolánek-kabinet továbbra is a helyén marad. A név szerinti szavazáskor az ellenzéki kezdeményezést a 199 jelen lévő képviselő közül 98-an támogatták, míg 101-en ellene voksoltak. Bár a koalíciós oldalon hiányzott Petr Gandalovic mezőgazdasági miniszter, a szociáldemokrata pártból kizárt két képviselő támogatása elégségesnek bizonyult a kormány talpon maradásához.

A szociáldemokrata-kommunista ellenzék alapvetően a Csehországba tervezett amerikai radarállomás, valamint a pénzügyi-gazdasági reformok miatt kezdeményezett bizalmi szavazást. A radarállomást és a pénzügyi-gazdasági reformokat is a lakosság mintegy kétharmada elutasítja. Mirek Topolánek kormányfősége alatt ez volt a harmadik
sikertelen bizalmi szavazás. A mintegy három órás vita éles, helyenként indulatos volt, de nem hozott meglepetést. Az ellenzék bírálta, míg a koalíciós oldal dicsérte a kormány munkáját.

"Ez a kormány kárt okoz a Cseh Köztársaságnak. Társadalomellenes, nem legitim - mert csak két szociáldemokrata áruló segítségével került hatalomra -, és képtelen arra, hogy megoldja azokat a problémákat, amelyeket Csehország jövő évi európai uniós elnöksége vet fel" - jelentette ki Jirí Paroubek, szociáldemokrata pártelnök, volt kormányfő.

Mirek Topolánek miniszterelnöknek azonban más a véleménye. "Ez egy jó kormány, bizonyára a legjobb megoldás azok közül, amelyek a pattal végződött 2006-os képviselőházi választás eredménye alapján létrejöhettek" - válaszolt Parubeknek a kormányfő. "Kormányomnak van jövőképe, s képes arra, hogy kijavítsa mindazokat a súlyos hibákat, amelyeket a szociáldemokraták által vezetett korábbi kormányok követtek el az elmúlt nyolc évben" - tette hozzá Topolánek.

Vojtech Filip, az ellenzéki kommunista párt elnöke szerint a Topolánek-kormány bizalmi indexe ma alacsonyabb, mint amilyen ez a mutató a szociáldemokrata Vladimír Spidla kormánya esetében volt, annak bukása előtt. "A társadalom nem bízik a kormányban" - vélte Filip.

Prágai megfigyelők emlékeztetnek: a rendszerváltás után Csehországban ritka volt az olyan kormány, amely stabil többséggel rendelkezett volna. A Topolánek-kormány ugyan két szociáldemokrata képviselő pálfordulásával jutott hatalomra, de ha ez a két képviselő nem pártol el tőle - amit senki sem tart valószínűnek -, akkor a kabinet túlélheti az egész négyéves választási időszakot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!