szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szrebrenicai áldozatokra mért csapást az Európai Unió (EU) azzal, hogy aláírta Szerbiával a csatlakozás előfeltételének számító szerződést, miközben a vérengzések egyik felelősének tartott Ratko Mladics volt boszniai szerb hadseregparancsnok továbbra is szabadlábon van - jelentette ki a Human Rights Watch képviselője szerdán Brüsszelben.

"Azzal, hogy annak ellenére aláírta a szerződést, hogy Mladics továbbra is szökésben van, az EU csapást mért az áldozatokra és családjaikra, akik régóta várnak az igazságszolgáltatásra" - mondta Lotte Leicht, a tekintélyes nemzetközi emberi jogi szervezet brüsszeli képviselője.

Eredetileg azt szabta feltételül az EU a stabilizációs és társulási szerződés aláírásához, hogy Belgrád maradéktalanul működjön együtt a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszékkel (NT), s ez különösképpen az 1995-ös, mintegy 8 ezer áldozatot követelő szrebrenicai mészárlás legfőbb felelősének tartott Mladics tábornok elfogására vonatkozott. Kedden mégis aláírták a szerződést, de hatályba lépésének feltétele az együttműködés az NT-vel. A Human Rights Watch arra hívta fel az EU-t, hogy szigorúan tartsa magát ehhez a feltételhez.

Göncz Kinga: fontos volt a megállapodás

Két hétre vagyunk a szerbiai választásoktól, amelyen nagy a tét: az Európa-barát erők kapnak többséget és támogatást, vagy azok, amelyek inkább egy nacionalista, bezárkózó irányba vinnék Szerbiát - fejtette ki Göncz Kinga külügyminiszter. Az Európai Uniónak még a választások előtt egyértelmű jelét kellett adnia annak, hogy Szerbia helye Európában van és az EU nyitott, ha Szerbia is megteszi azokat a lépéseket, amelyek az európai út, a későbbi csatlakozás feltételei - tette hozzá. Magyarország nagyon komolyan dolgozott azon, hogy megszülessen ez a döntés. A megállapodás szerint a magyar parlament elé is csak akkor kerülhet az egyezmény ratifikációja, ha a 27 tagállam egyetért abban. hogy Szerbia teljes körűen együttműködik a hágai nemzetközi bírósággal - mondta Göncz Kinga.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Human Rights Watch: Nyugaton elnézőek a diktátorokkal

A Human Rights Watch (HRW) elnevezésű nemzetközi jogvédő szervezet szerint részben a nyugati demokráciák elnéző magatartása okolható azért, hogy a világ több országában zsarnoki vezetők megsértik az emberi jogokat.

MTI Világ

A Human Rights Watch éves jelentésében Amerikát bírálja

A kínzás és a megalázó bánásmód szándékos alkalmazása az Egyesült Államok terrorizmusellenes politikájában az elmúlt évben aláásta az emberi jogok globális védelmének ügyét a New York-i székhelyű Human Rights Watch (HRW) szerdán közzétett éves jelentése szerint.

MTI Világ

Tadics: Szerbia az EU miatt sem mond le Koszovóról

Szerbia továbbra sem mond le Koszovóról - jelentette ki Belgrádban Borisz Tadics államfő, mielőtt az EU hívására elindult Luxembourgba, ahol várhatóan még kedden aláírják az EU-tagság "előszobájának" tekintett EU-szerb társulási és stabilitási szerződést.

MTI Világ

Kína hamisnak nevezte a Human Rights vádjait

Éves jelentésében a New York-i székhelyű szervezet Kínával foglalkozó fejezetében egyebek közt az egyházi és szakszervezeti tevékenység elfojtásával, az etnikai kisebbségek elnyomásával vádolta az ázsiai országot. Az Európai Bizottság is visszautasította az uniót ért bírálatokat.

MTI Világ

HRW: állítsák le az iraki kivégzéseket!

Az iraki kivégzések leállítását követelte hétfőn a bagdadi kormánytól a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet, amely elítélte azt, ahogyan az iraki kormányfő reagált Szaddám Huszein kivégzésével kapcsolatos kritikákra.

MTI Világ

HRW: szabálytalanságok a Szaddám-perben

Komoly szabálytalanságok kísérték végig Szaddám Huszein iraki exdiktátor bagdadi perét a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet hétfőn napvilágot látott jelentése szerint, a jogvédők éppen ezért a halálos ítélet hatályon kívül helyezését tartják kívánatosnak.

MTI Világ

HRW: szudáni tisztek irányították a dárfúri vérengzéseket

Szudáni katonatisztek irányították az afrikai ország dárfúri körzetében a fekete lakosságot üldöző, fosztogató, falvakat felperzselő arab milíciát a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet által megszólaltatott vezérük szerint.