Kormányzati negyed, avagy hogy csinálják a csehek?

A Mirek Topolánek vezette cseh kabinet kormányzati negyed létrehozását tervezi Prága egyik külvárosában. A belvárosi épületek eladásából többet remélnek, mint az új negyed bekerülési költsége. Számolgattak, belevágnak?

  • MTI MTI
Kormányzati negyed, avagy hogy csinálják a csehek?

 
"Mintegy két-három éven belül a minisztériumok kiköltözhetnek a valamelyik peremkerületben létrehozandó modern kormányzati negyedbe. Az akció felett a regionális fejlesztési minisztérium vállalta a védnökséget" - jelentette ki Jirí Cunek kormányfő-helyettes és a tárca vezetője hétfőn Prágában.
 
Egy új kormányzati negyed esetleges létrehozásáról először az év elején Mirek Topolánek miniszterelnök beszélt nyilvánosan, konkrétumok nélkül. Később több miniszter is jelezte, hogy az általuk vezetett tárca terveket készít a Prága központjában lévő, többnyire értékes, műemlék jellegű paloták elhagyására és a külvárosba költözésre.
 
"A városközpontban lévő történelmi épületek eladásával több pénz folyna be az államkasszába, mint amennyibe a kormányzati negyed felépítése kerülne" - fejtette ki Cunek. Megjegyezte: minden tárca maga állná a saját költségeit.
 
Cunek szerint az általa vezetett tárca székhelye - egy értékes szecessziós épület az Óvárosi téren - jó példa arra, hogy az ilyen épületeket más célra kellene kihasználni. Ennek az épületnek az értéke egy korábbi becslés szerint mintegy másfél milliárd korona. "Ennyi pénzért, mondjuk, Pankrácon (prágai felhőkarcolós negyed) egy felhőkarcolót lehetne építeni" - jegyezte meg a miniszter.
 
Martin Ríman ipari és kereskedelmi miniszter már az év elején jelezte, hogy az általa vezetett tárca 14 épület eladását tervezi, s a hivatalokat a peremkerületekbe költözteti. "A versenypályázatot az év közepén tervezzük kiírni" - mondta a napokban a Mladá Fronta Dnes című lapnak Ríman. Becslések szerint a tárca akár 12 milliárd koronát is kaphat épületeiért.
 
 
Korábban olyan vélemények is elhangzottak, hogy néhány tárcát vagy központi hivatalt más városokban kellene elhelyezni, mert ez növelné azok társadalmi súlyát. Ilyen megfontolásokból már a kilencvenes évek végén a dél-morvaországi Brünnbe került az alkotmánybíróság és az emberjogi biztos hivatala.
Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.