Nagyon várja a világ a bombahíreket a kis, modulárisan építhető atomerőművekről
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A második romániai atomerőmű építése eddig csak kósza hírként keringett, ám most Valica Gorea, az Atomenergia Hivatal elnöke bejelentette, 2020 tájékán elkészül az új erőmű, amely az ország áramfogyasztásának 30–35 százalékát fogja biztosítani.
Az elnök szerint két helyszín jöhet számításba: Erdélyben a Brassó és Nagyszeben között lévő Fogaras város, vagy Moldova valahol a Szeret folyó partján. Gorea azonban elejtette, hogy habár 2009-re elkészül mindkét változatra vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány, és majd csak ezt követően döntenek, a nagyobb esélye Erdélynek van az új atomerőműre. „A Duna szóba sem került, ez amúgy is agyon van terhelve energiatermelés szempontjából” – jegyezte meg Gorea. Hogy milyen típusú lesz a két vagy négy egységből álló, 2400 MW-os atomerőmű, nem árulták el.
A még Ceausescu idejében megkezdett cernavodai atomerőmű jelenleg két egységgel üzemel, de folyik a pályáztatás újabb két egység megépítésére. Az új erőmű megépítése után Románia fontos villanyáram-exportőr szeretne lenni a régióban.
Irházi János/Arad
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
A Tisza elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul mindezt több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.