szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz ellenkezések dacára Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kitart amellett, hogy a koszovói ENSZ-közigazgatás (UNMIK) átadja a rendvédelmi feladatokat az Európai Uniónak.

A New Yorkban csütörtökön nyilvánosságra hozott, a Biztonsági Tanács számára készített jelentésben a főtitkár rámutatott, hogy a Koszovóban kialakult új realitások közepette, ideértve az alkotmány június 15-i hatályba lépését, az UNMIK már nem tudja olyan hatékonyan ellátni feladatait, mint korábban.

Példaként említette, hogy a koszovói hatóságok nyíltan kétségbe vonták az UNMIK illetékességét tulajdonjogi és közlekedési kérdésekben. (Egyes UNMIK-hatáskörök a koszovói alkotmány életbe lépésével az önállóságát februárban kinyilvánító Koszovó állami szerveihez kerültek át.) Gondot okoz az is, hogy a Belgrád által támogatott koszovói szerb kisebbség egyre inkább bojkottálja a koszovói intézményeket.

A világszervezet vezetője már júniusi jelentésében közölte, hogy átalakítja az UNMIK hatáskörét, és feladatainak egy részét – elsősorban rendőrségi, igazságügyi és vámügyi területen – az Európai Unió egyelőre csak formálódó koszovói missziójának (EULEX) adják át.

Oroszország élesen ellenzi, hogy az Európai Unió átvegye az UNMIK hatáskörét. Dmitrij Medvegyev orosz elnök korábban kijelentette, hogy Ban Ki Mun túllépte hatáskörét, amikor BT-felhatalmazás nélkül döntött a koszovói ENSZ-közigazgatás átalakításáról. A Biztonsági Tanács június 20-i ülésén Borisz Tadics szerb elnök elutasította az ENSZ-főtitkár által javasolt változtatásokat.

Az UNMIK Koszovó függetlenné válása óta azzal a feladattal küzd, hogy meghatározza saját szerepét. Belgrádi megfigyelők szerint az ENSZ-főtitkár tervezete kompromisszum az UNMIK maradására vonatkozó szerb (és orosz) követelés és az Ahtisaari-terv szerinti modell között. Utóbbi értelmében az ENSZ-missziónak teljesen meg kellene szűnnie, átadva helyét az EULEX-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Életbe lépett a koszovói alkotmány, a szerbek elutasítják

Életbe lépett vasárnap Koszovó alkotmánya, de a koszovói szerbek törvénytelennek tartják az alapokmányt, és bejelentették saját "tartományi" parlamentjük megalakítását. A koszovói parlament április 9-én fogadta el az alkotmányt.

MTI Világ

Tadics: Szerbia az EU miatt sem mond le Koszovóról

Szerbia továbbra sem mond le Koszovóról - jelentette ki Belgrádban Borisz Tadics államfő, mielőtt az EU hívására elindult Luxembourgba, ahol várhatóan még kedden aláírják az EU-tagság "előszobájának" tekintett EU-szerb társulási és stabilitási szerződést.

MTI Világ

Távozik a koszovói ENSZ-misszió vezetője

Távozik posztjáról Joachim Rücker, az ENSZ koszovói missziójának (UNMIK) vezetője, a német diplomata utóda az olasz Lamberto Zannier lesz - közölte szerdán Pristinában a világszervezet missziójának szóvivője.

MTI Világ

Litvánia elismerte Koszovó függetlenségét

Független államnak ismerte el a litván parlament (seimas) kedden Koszovót. A seimas 141 képviselője közül ötvenen szavaztak a kormány előterjesztése mellett, hatan ellene, huszonöten pedig tartózkodtak.

MTI Világ

Megtámadták a koszovói kormányfő házát

Ismeretlen fegyveresek megtámadták szombaton Hasim Thaqi koszovói miniszterelnök házát, azonban ő távol volt egy magántermészetű látogatáson - jelentette a rendőrség.