szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét a kaukázusi helyzetről tanácskozik a Biztonsági Tanács, közben sokasodnak a harcok beszüntetését követelő felhívások.

Összefoglaló
Mi történt eddig és mik a fejlemények az orosz-grúz összecsapásokban?
Vasárnap közép-európai idő szerint késő délután ismét összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy megvitassa Dél-Oszétia miatt kialakult orosz-grúz konfliktust. A testület háromszor folytatott már eredménytelen tanácskozást a dél-oszétiai helyzetről a szakadár terület ellen indított grúz támadások kezdete óta.

Közben megsokszorozódtak vasárnap a grúziai harcok beszüntetését követelő felhívások és az Oroszországnak címzett figyelmeztetések, a washingtoni Fehér Ház pedig Moszkva értésére adta: ha nem állítja le Grúzia elleni támadásait, jelentős és tartós károkat szenvednek az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatai. Jim Jeffrey, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese közölte: Washington világossá tette, ha orosz részről folytatódik a konfliktus aránytalan és veszélyes mértékű kiterjesztése, akkor ennek hosszú távú kihatása lesz az amerikai-orosz kapcsolatokra. 
   
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok nyújt-e valamilyen katonai segítséget szövetségesének, Grúziának, Jeffrey azt válaszolta: az amerikai kormány egyelőre a válság diplomáciai megoldására helyezi a hangsúlyt. Megismételte azt az amerikai felszólítást, hogy a felek kössenek tűzszüneti megállapodást, és térjenek vissza a harcok kezdete előtti állásaikba. George Bush amerikai elnök vasárnap telefonon beszélt francia kollégájával, Nicolas Sarkozyvel és a két politikus "alapvetően egyetértett" a konfliktus megítélésében, "konkrétan három pontban: tűzszünetre van szükség, szét kell választani a szembenálló erőket és tiszteletben kell tartani Grúzia területi integritását" - közölte a Fehér Ház.
   
A francia elnök telefonon tárgyalt Angela Merkel német kancellárral is, aki azonnali, feltételek nélküli fegyvernyugvásra szólította fel a harcoló feleket. Egyúttal Grúzia területi integritásának tiszteletben tartását és a grúz területek elleni orosz légitámadások haladéktalan leállítását szorgalmazta. Bernard Kouchner, az Európai Unió soros elnökségét ellátó Franciaország külügyminisztere a Grúziában folyó "öldöklés leállítását" sürgette, mielőtt útnak indult volna a térségbe, hogy közvetítsen Oroszország és Grúzia között. A "béke üzenetét" viszi Tbiliszinek és Moszkvának, és fel fogja szólítani mindkét országot: "azonnal szüntessék be a harcokat, állítsák le a polgári lakosság bombázását és a mészárlást" - mondta az AP amerikai hírügynökségnek adott nyilatkozatában. A francia külügyminisztérium szóvivője később közölte, hogy humanitárius segítséget is fel fog ajánlani.

Elmondása szerint Kouchner először Tbilisziben tárgyal Mihail Szaakasvili elnökkel, és hétfőn megy tovább Moszkvába, ahova együtt utazik az ugyancsak a grúz fővárosba látogató Alexander Stubb finn külügyminiszterrel. Sem Franciaországnak, sem az EU-nak nem érdeke, hogy felelősséget firtassa a múlt hét végén fellángolt konfliktusért, ugyanakkor Moszkva álláspontját "meglepőnek és nehezen elfogadhatónak" nevezte. "Méltányolni kell, ha az egyik fél tüzet szüntet, a másiknak ezt el kell fogadni, szintén be kell szüntetni a harcot, és természetesen vissza kell vonulni" - jelentette ki, üdvözölve azokat a híreket, miszerint harcoló grúz alakulatokat vontak ki vasárnap Dél-Oszétiából. "Katonai megoldás egyáltalán nem létezik ebben a térségben, és ezt mindannyian tudjuk" - fűzte hozzá Kouchner.

Az Európai Unió francia elnöksége rendkívüli külügyminiszteri tanácskozást kezdeményezett a grúz-orosz konfliktusról, az ülést minden bizonnyal szerdán tartják Brüsszelben, miután Kouchner visszatért térségbeli látogatásáról - közölték uniós források a belga fővárosban. Lengyelország szerint az EU-nak stabilizációs missziót kell vállalnia a Dél-Kaukázusban - mondta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter vasárnap Varsóban. Mostantól nem lehet visszatérni egy olyan helyzethez, ahol egyedül az orosz katonák adják a békefenntartó erőt a térségben - vélekedett. Hozzátette: Varsó "komolyan gondolkodik" azon, hogy részt vegyen egy ilyen misszióban. 

Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár vasárnap sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy "aránytalanul nagy erőt" alkalmaznak Grúziában, és megismételte az azonnali tűzszünetet sürgető felhívását. A főtitkár előző nap azt kérte a szemben álló felektől, hogy Grúzia területi integritásának elve alapján kezdjenek közvetlen tárgyalásokat. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vasárnap szintén azonnali fegyvernyugvást sürgetett. A felhatalmazás és jogcím nélkül ott tartózkodó alakulatoknak el kell hagynia a dél-oszétiai válságövezetet. A konfliktus tartós megoldását csak békés eszközökkel lehet elérni - hangsúlyozta. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa vasárnap, a korábbi három eredménytelen tárgyalás dacára ismét összeült a dél-kaukázusi helyzet megvitatására. XVI. Benedek pápa ugyancsak a harcok azonnali leállítására és a konfliktus párbeszéd útján történő megoldására szólította fel Grúziát és Oroszországot vasárnapi Úrangyala imádságában az észak-olaszországi Bressanonéban.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Összefoglaló a grúz-orosz háborúról

Szombaton államilag rendelték el a hadiállapotot Grúziában. A vasárnapra virradóra kialakult válságos helyzet miatt Putyin vizsgálatot indítana, az orosz emberi jogi biztos pedig nemzetközi törvényszék elé vinné a dél-oszétiai népirtás ügyét. Közben a grúzok Amerika beavatkozását kérték, a Fehér Ház pedig figyelmeztette Oroszországot. De mit szól ehhez a NATO és hogyan reagál majd Oroszország? A grúzok tűzszünetet kezdeményeztek. Összefoglaltuk, mit lehet tudni eddig a háborúról.