szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Miután Európának nincs igazán olyan eszköz a kezében, amellyel befolyásolhatná az orosz politikát, az a legkevesebb, hogy a huszonhetek egységes álláspontra jussanak Oroszországgal szemben - írták a grúziai szakadár régiók függetlenségének orosz elismerését kommentálva a szerdai német napilapok.

Európa ezúttal nem engedheti meg magának, hogy gyengének mutatkozzon, a Dél-Oszétia és Abházia körüli vita ugyanis nem az egyetlen megoldatlan konfliktus az orosz érdekszférában: Hegyi-Karabahban vagy a Dnyeszteren túli területen is kiéleződhet a helyzet - mutatott rá a berlini Der Tagesspiegel.

Felidézte, hogy az orosz állami televízió már a grúziai fegyveres konfliktus első napjától kezdve összefüggésbe hozta egymással a dél-oszétiai orosz bevonulást Grúzia - és Ukrajna - nyugatpárti politikájával, buzgón követelve a kijevi és a tbiliszi vezetés leváltását. A Der Tagesspiegel szerint a cél az, hogy a balti államok kivételével az összes egykori szovjet köztársaságot ismét Moszkvához lojális, de legalábbis Oroszországgal szemben semleges politikus irányítsa.

A moszkvai "ötödik hadoszlop" Chinvaliban semmi kétséget nem hagy afelől, hogy a déloszét függetlenségi harc tulajdonképpeni célja az, hogy a terület csatlakozzon az Oroszországi Föderációhoz - írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A tekintélyes konzervatív napilap szerint ez az elképzelés hamarosan valóra válhat, s egyúttal mindkét terület az orosz katonaság előretolt állása lehet a Kaukázusban.

Moszkva azért fitogtathatja erejét, mert a NATO-nak és az Európai Uniónak nehezére esik, hogy egységes irányvonalat képviseljen - állapította meg a Handelsblatt című gazdasági lap, hozzáfűzve, hogy ebből a szempontból sok függ az Európai Tanács (az EU-országok vezetőinek) hétfői rendkívüli csúcsértekezletétől.

Ugyanakkor - jegyezte meg a Handelsblatt - az európaiak nem rendelkeznek olyan nyomásgyakorlásra alkalmas eszközzel, amellyel jobb belátásra bírhatnák az orosz vezetést. Feltehetően sem a stratégiai partnerség feladása, sem a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való orosz csatlakozás megtagadása nem fog nagy hatást gyakorolni Moszkvára.

A kereszténydemokrata párti Andreas Schockenhoff, a német kormány Oroszország-politikájának koordinátora szerint ugyanakkor igenis van hatásos eszköz Európa kezében: "a Nyugat nélkül aligha sikerül megvalósítani az orosz gazdaság modernizálását" - mondta.

Brutális az a mód, ahogyan Oroszország de facto bekebelezte egy másik állam területeit, egyúttal azonban egyértelmű viszonyokat teremt - állapította meg vezércikkében a Financial Times Deutschland. A pénzügyi lap szerint ezután végképp semmi értelme bármiről is tárgyalni Oroszországgal, ez "rossz jelzés is lenne". Az EU nem beszélhet vízumkönnyítésekről vagy a gazdasági együttműködés bővítéséről, amikor a másik fél demonstrálja, hogy a nemzetközi megállapodások nem jelentenek számára többet egy darab papírnál - írta a Financial Times Deutschland.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!