szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush a Wall Street-i válságról egyeztetett Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnökkel; a telefonos beszélgetést az amerikai elnök kezdeményezte.

Bush tájékoztatta a kínai elnököt, hogy Washington milyen lépéseket tesz a pénzügyi zavarok leküzdésére, a nemzetközi piacok stabilizálására - közölte hétfőn a Fehér Ház.

Kínai források szerint Hu kifejezte reményét, hogy az amerikai kormány fontos intézkedései helyreállítják a belföldi pénzpiacot, és a lépések gyors eredménnyel fognak járni, az amerikai gazdasági és pénzügyi feltételek fokozatosan javulni fognak. A kínai elnök szerint a Bush-adminisztráció által kezdeményezett 700 milliárd dolláros bankmentő segélycsomag az Egyesült Államok és Kína érdekeit egyaránt szolgálja, és elősegíti a világgazdaság stabil, egészséges fejlődését.

Az amerikai bankszektor válságának súlyos kihatásai vannak Kínára, amely a korábbi években jelentős mennyiségű jelzálogalapú hitelkonstrukciókat vásárolt nagy Wall Street-i intézetektől.

A Lehman Brothers csődje nyomán hét kínai banknál 700 millió dollárnyi követelés olvadt el. Az amerikai befektetési bank ezen kívül 500 millió dollárnyi biztosítást vállalt olyan származtatott termékekre, amelyek egy kínai befektetési alap kezében vannak.

Mivel a kínai bankok és biztosítók elsősorban belföldi irányultságúak, és a tőkepiac erős állami ellenőrzés alatt áll, Kínára egyelőre nincs közvetlen hatása a Wall Street válságának. Kínának azonban nagyon is érdeke az amerikai pénzügyi rendszer egészséges működése, 2 ezer milliárd dollárnyi külföldi valutatartalékának nagyjából kétharmada ugyanis dolláralapú kötvényekben van. Kína nagy mennyiségű amerikai kincstárjegyet birtokol, és tekintélyes mennyiségű adósságpapírt vásárolt a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzáloghitelezőktől, amelyeket az amerikai pénzügyminisztérium a napokban lényegében államosított.

George Bush elnök hétfőn beszámolt arról: jó ütemben haladnak az egyeztetések arról, hogy a kongresszus jóváhagyja a kormány példa nélkül álló 700 milliárd dolláros pénzpiaci segélyakcióját.

"Ha nem tudnánk cselekedni, annak szerteágazó következményei lennének, messze a Wall Streeten túl. Veszélybe kerülnének a kisvállalkozók és az egyszerű háztulajdonosok is" - figyelmeztetett Bush, aki még mindig nem beszél válságról, csak gazdasági károkról és kockázatról.

Bush figyelmeztette a kongresszus tagjai, hogy ne csempésszenek a mentőakcióról szóló törvénybe oda nem illő cikkelyeket. Mint fogalmazott, a világ árgus szemekkel figyeli, hogy az Egyesült Államok milyen tudja helyrerázni a piacokat.

A demokraták állítólag a bankok feletti ellenőrzés fokozásáról és az adófizetők védelméről szóló pontokkal egészítenék ki az adminisztráció javaslatát, ezenkívül egy olyan rendelkezéssel is, amely csökkentené a csődtől megmentett bankok vezetőinek fizetését.

Henry Paulson pénzügyminiszter hétfőn az NBC televízióban úgy nyilatkozott: a hitelpiacok még mindig nagyon bizonytalanok és be vannak fagyva; gyors cselekvésre van szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Almunia: Európa képes megbirkózni a pénzügyi válsággal

Az eurózóna gazdaságai erősek, így képesek megbirkózni a mostani pénzügyi válsággal – fejtette ki Joaquin Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa. Azonban azt is megjegyezte, hogy az eurózóna tagországai között jelentősek az eltérések.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válság közepette aktivizálják magukat a kínai bankok

Friss pénzek megszerzéséről tárgyal kínai illetékesekkel a Morgan Stanley amerikai pénzintézet - közölte csütörtökön az amerikai sajtó, amely szerint arról lenne szó, hogy egy kínai bank nagyobb részesedést szerezne az amerikai befektetési bankban. Egyes források a CITIC csoportot említik, mások a kínai fejlesztési bankot (CDB).

hvg.hu/MTI Gazdaság

Greenspan: évszázada nem volt ekkora pénzügyi válság

Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni – jelentette ki vasárnap Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke.