szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország és Grúzia szerdán megkezdte tárgyalásait az augusztusi dél-oszétiai háborúból fennmaradt kérdések rendezéséről, s megállapodtak a tárgyalások decemberi folytatásáról is - közölte Dmitrij Szanakojev, a grúzbarát déloszét emigráns kormány vezetője.

Az októberi, első próbálkozás amiatt hiúsult meg, hogy Oroszország ragaszkodott az általa elismert két volt grúziai köztársaság teljes jogú részvételéhez. Grúzia és Európa viszont kitartott amellett, hogy - mivel nem önálló államok - Abházia és Dél-Oszétia képviselői csak a biztonsági helyzetet, illetve a menekültek hazatérésének elősegítését megvitató két munkacsoport munkájában vehessenek részt.

A genfi Nemzetek Palotájában szerdán e két kérdés rendezésére hivatott csoport kezdett munkához nyolcoldalú felállásban, ahol a már említett felek között az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői közvetítenek.

A helyzetet bonyolítja, hogy jelen voltek Genfben a két szakadár köztársaságban létesített grúzbarát enklávék képviselői is. A résztvevők státusával kapcsolatos "érzékenységeket" a szerdai genfi megbeszéléseken azzal sikerült áthidalni, hogy - mint Gvindzsija elmondta - mindenki úgymond saját jogán, nevének és származási országának említése nélkül szólalt fel.

Szanakojev közlését megerősítette az orosz delegáció vezetője, Grigorij Karaszin külügyminiszter-helyettes is. Abház kollégája, Makszim Gvindzsija ugyanakkor azt jósolta, hogy évekig is eltarthat, mire a tárgyalások eredményre vezethetnek.

A felek első ízben ültek le egymással az ötnapos augusztusi háború óta, amikor a tbiliszi vezetés megpróbálta erővel visszacsatolni a Grúziától a 90-es évek elején háborúban elszakadt Dél-Oszétiát, kiprovokálva ezzel az orosz hadsereg beavatkozását. Az Európai Unió gyors közvetítése nyomán a konfliktus azzal zárult, hogy az orosz hadsereg október elején kivonult az elfoglalt grúz területekről (de bennmaradt a szakadár köztársaságokban), a Dél-Oszétiával határos grúz térségekbe pedig uniós megfigyelő missziót küldtek, megnyitva az utat a tárgyalásokhoz.

A biztonsági garanciákra vonatkozó tárgyalásokat azt teszi sürgetővé, hogy a háború után a térségben újra megszaporodtak az erőszakcselekmények, fosztogatások és emberrablások, ami akadályozza a menekültek hazatérését. Az Amnesty International emberi jogi szervezet e heti jelentése szerint a háború miatt mintegy 200 ezer, többségében grúz nemzetiségű ember vált menekültté, s utóbbiak közül 24 ezren máig nem térhettek vissza dél-oszétiai, illetve a déloszét határ közelében lévő lakóhelyükre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Oroszországot Svájc képviseli majd Grúziában

Svájc fogja képviselni Oroszország érdekeit Grúziában - közölte hétfőn egy orosz diplomata a grúz fővárosban. Grúzia ugyanis megszakította diplomáciai kapcsolatait Oroszországgal tiltakozásul amiatt, hogy Moszkva elismert két grúziai szakadár területet, Abháziát és Dél-Oszétiát.

MTI Vélemény

NATO-csúcs: amerikai támogatás Grúzia MAP-meghívásához

Az Egyesült Államok arra biztatja a szövetséges államokat, hogy támogassák Grúzia decemberi meghívását a NATO-tagság előszobáját jelentő tagsági akciótervbe (MAP) - mondta Robert Gates amerikai védelmi miniszter csütörtökön Budapesten, azt követően, hogy tárgyalt grúz partnerével. Davit Kezerasvili bizakodó a decemberi meghívással kapcsolatban.

MTI Világ

Szekeres: az ukrán és grúz NATO-tagság nem került szóba

Az amerikai védelmi miniszter támogatást ígért ahhoz az angol-francia kezdeményezéshez, amellyel az afganisztáni műveletekhez szükséges helikopterek modernizációjára és cseréjére vállalkoznak; ez a térség hét országát, köztük Magyarországot is érinti - közölte Szekeres Imre honvédelmi miniszter szerdán újságírókkal.

MTI Világ

Oroszország kivonta csapatait a grúziai ütközőövezetekből

Oroszország az Európai Unióval (EU) kötött megállapodásnak megfelelően kivonta katonáit a Dél-Oszétia és Abházia mellett kialakított grúziai ütközőövezetekből - erősítette meg pénteken Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

MTI Világ

Leváltották a grúz miniszterelnököt

Miheil Szaakasvili grúz elnök leváltotta hétfőn Vladimer (Lado) Gurgenidze kormányfőt. Döntését maga az elnök jelentette be, de a hír már korábban kiszivárogott.

Hét nap

Grúziai orosz kivonulás

Az orosz egységek megkezdték a Dél-Oszétiával és Abháziával szomszédos grúziai területeken kialakított állásaik, az...